Mimarlar: Sarayın Sadece Mobilya Maliyeti Yaklaşık 6,5 Milyon Lira

ANKARA (ANKA) – Mimarlar Odası Ankara Şubesi, saraydaki masa ve sandalyelerin maliyetini hesaplayarak,  “Masaların tanesini 30 bin avrodan hesapladık. Sandalyelerin tanesinin maliyeti 2 bin avro ile 5 bin avro arasında değişi

Haberler 06.05.2015, 16:35
Mimarlar: Sarayın Sadece Mobilya Maliyeti Yaklaşık 6,5 Milyon Lira

ANKARA (ANKA) – Mimarlar Odası Ankara Şubesi, saraydaki masa ve sandalyelerin maliyetini hesaplayarak,  “Masaların tanesini 30 bin avrodan hesapladık. Sandalyelerin tanesinin maliyeti 2 bin avro ile 5 bin avro arasında değişiyor. Sarayda, öğlen faslının yapıldığı mobilyaların maliyeti yaklaşık 6,5 milyon lira. Bu maliyet 6 bin 689 asgari ücretlinin maaşına denk” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen yemek organizasyonundan yola çıkarak, organizasyondaki mobilyaların;  masa ve sandalyelerin maliyetlerini hesapladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Saraydan çekilmiş bir fotoğrafı gösterirken şunları söyledi:

“600 metrekarelik balo salonlarının olduğu Sarayda, ana binanın fuaye bölümünde verilen fasıllı yemek organizasyonunda mobilyalarının yaklaşık maliyetini hesapladık. Sarayda makama göre masa düzeni kurulmuş. 12 kişilik 30 ahşap masa bulunuyor.  21 kişilik de protokol masası var. Mobilyaların yurtdışından getirildiği ağırlıklı İtalyan ve Fransız mobilyaların kullanıldığı ana binanın mobilyaları E şeklindeki idari binanın mobilya fiyatlarının kat be kat fazlası. Türkiye’de çok az firmanın satışını yaptığı büyük ölçekli bu masaların 12 kişilik olanının tanesi 25 bin ile 40 bin avro arasında değişiyor. Masaların tanesini 30 bin avrodan hesapladık. 21 kişilik masanın maliyeti ise 60 bin avro civarında. Kolçaksız sandalyelerin tanesi maliyeti 2 bin avro ile 5 bin avro arasında değişiyor. Yemek organizasyonundan 360 tane tespit ettik. 21 kişilik masanın etrafında ise tanesi 5 bin avro olan kolçaklı sandalyeler var. Kaçak Sarayda, öğlen faslının yapıldığı mobilyaların maliyeti yaklaşık 6,5 milyon lira.”

-“AOÇ'YE BETON DİKİN,  SONRA DA KAYNAK YOK DEYİN”-

Candan şöyle devam etti:

“Saraydaki bu yemeğin sadece mobilya maliyeti yaklaşık 6,5 milyon lira. Bu maliyetlerin içerisinde, tabak, kaşık, çatal, ipek masa örtülerinin  maliyeti ile yemek maliyetleri yok,  sadece yaklaşık mobilya maliyetini hesapladık. Bu maliyet 6 bin 689 asgari ücretlinin maaşına denk. Erzurum’un Aziziye Belediye personelinin 2 yıllık maaşı ödenir bu parayla. Halka gelince kaynak yok, Saray için kaynak çok. Hükümet ve yerel yönetimleri yurtdışından sürekli boylu ağaç getiriyor,  Saray’a getiriliyor. Yurtdışından ağaç alımını durdurun bakalım kaynak çıkıyor mu çıkmıyor mu? Bu ağaçlar gerçekten geliyor mu, nerelere dikiliyor, kim sayıyor belli değil. 90 yıl önce tarım laboratuvarı olarak kurulmuş, fidan yetiştirilmesi öngörülen  AOÇ'ye beton dikin,  sonra da kaynak yok deyin. Türkiye'de kaynak çok, yeter ki halk için kullanılsın.”

-“FATURALAR AÇIKLANSIN”-

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Saray’ın maliyeti1 milyar dolar” şeklindeki açıklamasının hatırlatması üzerine Tezcan Karakuş Candan, “Yürütmenin durdurulduğu bir alanda ihale yapılması bile yasadışıyken, açıklanan maliyet gerçek dışı. Mimar olan biziz, proje kaça çizilir, inşaat kaça yapılır, malzemelerin maliyetleri nelerdir, özel üretim olunca maliyet kaça katlar, hangi mobilyalar kaç liradır biz biliriz” dedi. “Açıklasınlar faturaları bakalım  kim gerçeği söylüyor” ifadesini kullanan Candan,  “Saray 1 milyar dolar mı yoksa 20 milyar liramı görelim? Hep beraber öğrenelim. Daha önce de bin odalıydı, biz ısrarla yer üstünde 2 bin oda var dedik, bin 150 küsur diye açıklama yaptılar. 1 milyar dolar, olsa olsa başbakanlığın bütçesinden çıkan maliyettir. Örtülü ödenek ve işsizlik fonundan harcama yapıldı mı? Ne kadar harcandı? Saray inşaatını yapan firmanın en kıymetli arsalarda sürekli AVM inşaatı ve hastane yapması ne anlama geliyor? Bir trampa olabilir mi? Bunları bir açıklasınlar da halkımız bilsin kaynak nereye gidiyormuş” diye konuştu. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@