Mimarlar Odası Başkanı Candan Zir Vadisi İçin Kültür Bakanlığını Göreve Çağırdı

ANKARA (ANKA) – TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Zir vadisinin tahrip edildiğini belirterek, “Zir Vadisi’nde kepçeler dolaşıyor, koruma kurulu ne iş yapıyor? Kültür Bakanlığı’nı acilen göreve da

Haberler 08.04.2015, 21:48
Mimarlar Odası Başkanı Candan Zir Vadisi İçin Kültür Bakanlığını Göreve Çağırdı

ANKARA (ANKA) – TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Zir vadisinin tahrip edildiğini belirterek, “Zir Vadisi’nde kepçeler dolaşıyor, koruma kurulu ne iş yapıyor? Kültür Bakanlığı’nı acilen göreve davet ediyoruz” dedi.

Tezcan yazılı açıklamasında, Zir vadisinin Sincan-Yenikent yerleşkesine 5 km uzaklıkta 2. derece arkeolojik sit alanı olduğunu vurguladı. Buna karşın alana kepçelerle girildiğini belirten Tezcan, “Arkeolojik sit alanında kepçe ile kazı yapılamaz.  Bir ülkenin en önemli arkeolojik değerlerinin hiçe sayıldığı bir süreçle karşı karşıyayız. Ermeni Mezarlığından kalan kemikler ortalarda dolaşıyor. Buradaki Mezar taşlarının bir kısmı Sincan Belediyesi’nin bahçesinde sergilendi ama şu anda bunların nerede olduğu bilinmiyor. Sincan belediyesinin bahçesinde yer alan ama şu anda nerde olduğu bilinmeyen eserlerin de nerede olduğunun kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. 2. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yeni setlemelerle tarım alanları açılmış, halk piknik yapıyor. Kültür Bakanlığı’nı acilen göreve davet ediyoruz” dedi.

Zir Vadisi çevresinde parsellerin 49 yıllığına kiralandığı duyumlarını aldıklarını da ifade eden Tezcan, “Zir Vadisi’nin hemen yakınında büyük bir alanın parselinin 49 yıllığına kimde olduğunu merak ediyoruz. At çiftliği, balık çiftliği yaklaşımlarıyla  kime parsellendi. Gökçek’in parsel parsel mevzuu ile ilişkisi var mı kamuoyuna açıklansın” dedi. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@