Mimar Sinan, başkentte anıldı

TÜRK mimarlık tarihinin en büyük ustası olarak kabul edilen Mimar Sinan, ölümünün 428'inci yılında Ankara'da anıldı.

Haberler 09.04.2016, 18:37
Mimar Sinan, başkentte anıldı
  TÜRK mimarlık tarihinin en büyük ustası olarak kabul edilen Mimar Sinan, ölümünün 428'inci yılında Ankara'da anıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Derneği 1927, Türk Serbet Mimarlar Derneği ve KORDER önemli yapıtlar bırakan ve eserleriyle kültür elçisi olan Mimar Sinan'ı ölümünün 428'inci yılında unutmadı. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Mimar Sinan Heykeli önünde toplanan mimarlık örgütleri temsilcileri, günümüzdeki mimari anlayışın Sinan'ın eserlerini kopyalamaktan ibaret olduğunu savunarak bu durumu eleştirdi. Mimar Sinan Anıtı önünde yapılan açıklamayı mimarlık örgütleri adına Paul Bonatz, Ernst Arnold Egli ve Emin Onat gibi ünlü mimarların eğitiminden geçmiş olan 87 yaşındaki mimar Vedat Yalçınkaya yaptı. Yalçınkaya, "Mimar Sinan'ın 428. ölüm yıl dönümünde Mimar Sinan'ın geniş bir çeşitlilik gösteren ve dönemin koşullarına uyum sağlayan bir esnekliğe sahip olan, başta insan olmak üzere, mekan, ölçek, biçim, anlam, estetik, çevre ve simgesellik gibi öğeleri içinde bulunduran mimarlık anlayışını bir kez daha saygıyla anıyoruz" dedi. 

"GÜNÜMÜZ UYGULAMALARI 15. YÜZYILIN GERİSİNDE OLDUĞUMUZ GERÇEĞİNİ YÜZÜMÜZE VURMAKTA"

Mimar Yalçınkaya, Mimar Sinan'ın sadece Türkiye'de değil; tüm dünyada tanınan bir mimar olduğunu belirterek "Osmanlı kentlerinin oluşumunu büyük ölçüde yönlendiren, gördüklerini ve öğrendiklerini geliştirerek yeniyi bulma çabasında olan, tekrar etmeyen, kopyalamayan bir anlayışla mesleğini yapan Sinan, bu sebeple sadece Türkiye'de değil tüm dünyada tanınan bir mimardır. Sinan'ın doğruyu ve iyiyi yapmanın kolay yolu seçerek, hazırcılık ile olamayacağını; mimarlığın, tasarlamanın böyle anlaşılamayacağını ispatlayan bu anlayışı, yüzyıllar sonra hala büyük ölçüde geçerliliğini korumaktadır. Ancak günümüz uygulamaları ne yazık ki 15. yüzyılın gerisinde olduğumuz gerçeğini yüzümüze vurmaktadır" ifadelerini kullandı. 

"SAVAŞLA YIKILAN KENTLERİN YERİNE OSMANLI KENTLERİ İNŞA ETMEYİ DÜŞÜNMEK..."

Kültürleri yok saymanın özgün mimari eserleri yok etmek olduğunu savunan Yalçınkaya, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre, şöyle konuştu: "Savaş ile yıkılan kentlerin yerine Osmanlı kentleri inşa etmeyi düşünmek, kültürleri yok saymak, özgün mimari eserleri ve yaşanmışlıkları yok etmektir. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD), Mimarlar Derneği 1927 ve KORDER olarak Mimar Sinan Haftası anma etkinlikleri çerçevesinde, kenti yönetenleri ve kentlileri Sinan'ın kentlere kattıklarını, mirasını, mimarlığını, sanatını ve kültürünü anlamaya davet ediyoruz"
 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@