Milyonların beklediği asgari ücret görüşmeleri bugün başlıyor! İkinci toplantı 14 Aralık'ta

Milyonlarca vatandaşın beklediği asgari ücret görüşmeleri bugün (7 Aralık) başlıyor. İkinci toplantı ise 14 Aralık'ta yapılacak.

Milyonların beklediği asgari ücret görüşmeleri bugün başlıyor! İkinci toplantı 14 Aralık'ta

Milyonların beklediği asgari ücret görüşmeleri bugün başlıyor! İkinci toplantı 14 Aralık'ta: Bugün yapılacak olan görüşmelerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi ve işveren tarafları asgari ücret ile ilgili talepleri görüşülmeye başlanacak. 2023 yılında uygulanacak olan asgari ücret zammı 7 milyona yakın vatandaş tarafından merakla bekleniyor. Vatandaş tarafından taleplerin karşılanıp karşılanmayacağı ise merak konusu. 

Yapılacak olan tüm toplantılar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşecektir. Görüşmelerin ardından ise 2023 yılında uygulanacak olan asgari ücret netleşecek. 7 Aralık'ta gerçekleşecek olan toplantıda işçi ve işveren tarafları kendi taleplerini masaya yatıracaklar. Ayrıca Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nunda işçi, işveren ve hükümetten olmak üzere 5'er temsilci bulunacaktır. 

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN NETLEŞECEK?

2022 yılında asgari ücret enflasyon oranı baz alınarak yüzde 95 arttırılmıştı. Bu artış ile birlikte net ücret 5 bin 500 TL olmuştu. Bununla birlikte her yıl yapılan asgari ücret toplantılarında olduğu gibi işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu temsil edecektir.

2023 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere yeni asgari ücretin bu ay sonu gelmeden ayın ortalarında kararlaştırılması beklenmekte. Yeni asgari ücretin ay sonu gelmeden kararlaştırılacağı tahmin ediliyor. 

 

SONRAKİ HABER