Milyonları İlgilendiren Toplu Ödeme İle Emeklilik Detayları Belli Oldu!

Yasa kapsamında emekli olmak için belirli bir gün sayında prim ödemesini tamamlamış olmak gerekiyor. Yeni düzenleme ile artık bazı istisnalar toplu ödeme ile geriye dönük eksik çalışma günlerini satın alarak, emekli olacaklar.

Milyonları İlgilendiren Toplu Ödeme İle Emeklilik Detayları Belli Oldu!

Emeklilik için belli bir yaşa gelmek, yasada geçen sigortalılık yılının doldurulması şart koşulur. Aynı zamanda yasa gereği geçmiş senelerde sigortasız, çalışılmayan dönemler için geriye dönük toplu bir prim ödeme imkanı sunulamıyordu. Ancak artık istisnalar dahilinde toplu ödeme yapılarak geriye dönük bu günleri satın almak mümkün olacak.

Kimler Toplu Ödemeden Yararlanacak?

Geriye dönük çalışılmayan günlere ait primleri ödemek için ise sigortalıların borçlanma yapabilecekleri süreler, 5510 sayılı SGK Kanununun 41 maddesi ile düzenlendi. Bu kapsamda kadınlar sigortadan sonra üç çocuğa kadar doğum borçlanması yaparak 2.160 günü toplu ödeme ile satın alacaklar.

Er veya erbaş olarak silahaltında ve yedek astsubay olarak okulda geçen süreleri de toplu şekilde ödemek mümkün oluyor. Emekli Sandığına tabi olarak çalışan memurların, ücretsiz izin sürelerini toplu olarak ödemeleri mümkün hale geldi. Sigortalı olmadığı halde doktora öğrenimi yapan, tıpta uzmanlık kazanmak için uzun öğrenim süresine tabi olan kişiler bu günleri geriye dönük olarak ödeyebilecekler.

Stajlar ve Tutukluluk Süreleri Artık Uygulamaya Dahil Mi?

Sigortalı olmadığı halde avukatlık stajı için normal bir staj süresi yapan bu sürede çalışma hayatı süresinden kayıp yaşayanlar, toplu prim ödeme haklarını bu alanda kullanacaklar. Sigortalıyken her hangi bir suçtan tutuklanan ya da gözaltına alınan, daha sonra beraat edenler gözaltında ve tutuklu olarak geçen süreleri de toplu şekilde ödeyebilecekler. Borçlanmalara ilişkin bu detaylar emekli olma şansını yükseltiyor.

Artık grev ve lokavtta geçen sürerli, hekimler için asistanlık döneminde geçen süreyi, istifa eden bir kişinin açıkta çalışmadan geçirdiği süreyi borçlanabilmesi mümkün hale geldi. Prim borçlarının geriye yönelik ödenmesi kapsamında emekliliğe hak kazanılacak. Ücretli ve 30 günden az çalışan öğretmenler ile geriye dönük prim ödemesi ile çalışma sürelerini 30 güne tamamlayacaklar.
Erkekler sigortalı olmadıkları dönemde gittikleri askerlik süresini borçlanarak, işe giriş tarihlerini daha erken bir döneme çekebilecek, bu kapsamda 1 yıl erken emekli olacaklar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@