Milli Yüzücü Kimsenin yapamadığını yaptı ve...

Yunan askerinin bulunduğu adaya yüzüp Türk bayrağı açtı

Haberler 22.08.2015, 15:52
Milli Yüzücü Kimsenin yapamadığını yaptı ve...

(DHA) - MİLLİ yüzücü Alper Sunaçoğlu, Yunanistan'ın askeri birliğinin bulunduğu Bulamaç (Farmakosini) adasına yüzerek karaya çıktı ve adada Türk bayrağı açtı.  

Uzun maraton yüzme denemeleri yapan 40 yaşındaki milli yüzücü Alper Sunaçoğlu, iki gün önce Aydın'ın Didim İlçesi'ne 3 mil uzaklıktaki ve Yunan askeri birliği ile yaklaşık 60 asker ve üç sahil güvenlik botunun konuşlandığı Bulamaç (Farmakosini) adasına yüzerek çıktığını ve Türk bayrağı açtığını söyledi. Vatan Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Sunaçoğlu, 20 Ağustos Perşembe günü saat 17.30'da Didim'den denize girdiğini ve yaklaşık iki saat yüzerek Bulamaç adasına çıktığını anlattı. Sunaçoğlu, adaya yüzme, çıkma ve Türk bayrağını açtığı fotoğraf ve görüntüleri basın mensupları ile paylaştı.  Sunaçoğlu, şöyle dedi:

 "Lozan Anlaşması'na göre tek bir çivi dahi çakmanın yasak olduğu bu ve benzer onlarca adaya Yunanlılar, gözümüzün içine baka baka sahip oldu. Yunan askeri birliğinin işgali altındaki bu adada asker ve teçhizat sayısı da gittikçe artıyor. Adaları sahiplendiler. Ne hükümetlerden ne de askerden ses çıkmadı. Türk'ün kanla kazanılmış bu topraklara sahip çıktığını göstermek adanın hala Türk toprağı olduğunu kamuoyuna anlatmak, farkındalık yaratmak ve Türk'ün gücünü göstermek adına mesaj vermek istedim. Yüzme anında ve sonrasında ne Türk sahil güvenliğinden ne de Yunan sahil güvenliğinden herhangi bir tepki gelmedi. Daha önce birkaç kez bu yüzüşüm güvenlik gerekçesi ile ertelenmişti. Bu ve benzer eylemleri sürdürmeye devam edeceğim, vatan toprağını kurtarmak kadar onu korumak da bizim görevimiz." 

Vatan Partisi İlçe Başkanı Sinan Hıncal da, Türk toprağını korumanın her vatan evladının görevi olduğunu hatırlatarak "Siyasilerin yaptıkları hesapların tutmadığını bugün Alper bir kez daha gösterdi. Alper'in işgal edilmiş vatan toprağına gösterdiği bu duyarlılık umarım tüm Türk vatandaşlarına örnek olur, bu nedenle Alper'e hem teşekkür ediyor hem de bu eylemini canı gönülden destekliyoruz" dedi.

Sunaçoğlu basın açıklaması ardından oturduğu Mersin'e döndü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@