Milli Parklara Ziyaretçi Akını: İlk 6 Ayda 5 Milyon Kişi

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü Nure...

Haberler 14.09.2015, 11:45
Milli Parklara Ziyaretçi Akını: İlk 6 Ayda 5 Milyon Kişi

ANKARA(ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü Nurettin Taş, “Tabiat turizmini geliştirmek ve vatandaşların yeşile olan ihtiyacını gidermek maksadı ile milli parklarda ve tabiat parklarında gerçekleştirilen yatırımlara hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.

Milli parklar ve tabiat parkları havası, suyu, tarihi-doğal kaynak değerleri, tabii görünümleri ve sakin ortamlarının yanı sıra vatandaşlara eğlenme, dinlenme ve boş zamanları değerlendirme imkanı sağlaması ile özellikle şehirlerde yaşayan insanlar için cazibe merkezleri olduğunu ifade eden Taş, “Kaz Dağları, Küre Dağları Milli Parkları gibi pek çok milli parkımız eşsiz bitki örtüsü ve havası ile hem yurt içinden hem yurt dışından insanların ilgi odağı oluyor” dedi.

-ÇOK SAYIDA TURİST MİLLİ PARKLARI ZİYARET EDİYOR-

Bazı milli parkların ise tarihi, arkeolojik, mitolojik ve kültürel kaynakları içerisinde barındıran, kültürel ve tarihi olayları belgeleyen yerler olmaları münasebetiyle ilgi gördüğünü sözlerine ekleyen Taş, şu ifadeleri kullandı:

“Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı ve en son ilan ettiğimiz Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı gibi alanların her birinin şanlı Türk tarihi için tarihi bir belge özelliği taşıyor. Yine Nemrut Dağı Milli Parkı, Göreme Tarihi Milli Parkı, Boğazköy- Alacahöyük Milli Parkı gibi bazı milli parklar ise başka uygarlıkların tarihi dokusunu gelen ziyaretçilerin gözleri önüne sererek, çok sayıda yabancı turistin ilgisini çekiyor.”

-ZİYARETÇİ SAYISI 12 YILDA 2 KATTAN FAZLA ARTTI-

Milli park ve tabiat parkalarında 2002 yılında 5,5 milyon olan ziyaretçi sayısı, gerçekleştirilen yatırımlarla 2014 yılında 13 milyona çıktı. Geçtiğimiz yılın ilk altı ayında 4 milyon 800 bin kişi bu alanları ziyaret etmişken, 2015 yılının ilk altı ayında bu rakam 5 milyon 200 bin oldu. (ANKA)

(HND/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@