Milli Eğitim Müdürü mü Parti Delegesi mi?

Dilovası İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay hakkında yerel Basında çarpıcı bir iddia gündem getirildi. Mavi Kocaeli Gazetesi Galip Ataman imzalı haberde İlçe Milli Eğitim Müd

Milli Eğitim Müdürü mü Parti Delegesi mi?

Dilovası İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay hakkında yerel Basında çarpıcı bir iddia gündem getirildi. Mavi Kocaeli Gazetesi Galip Ataman imzalı haberde İlçe Milli Eğitim Müdürünün kongreye katıldığı resim paylaşıldı.

İşte O Haber

Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Seçimlerde oy kullanmak vatandaşlık görevidir.

İster memur, ister işçi, ister çiftçi, ister sade vatandaş olsun kimlerin siyaset yapıp yapamayacağı, kimlerin siyasi partilere üye olup olamayacağı, kimlerin siyasi parti toplantılarına katılıp katılamayacağı Anayasa ve yasalarla belirlenmiş.

Anayasa’nın 68. maddesinde, aralarında memur ve öğretmenlerin de bulunduğu kamu görevlilerinden kimlerin siyasi partilere üye olamayacağı tek tek sayılıyor.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 7. Maddesinde, “Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar. Hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar” yazıyor. 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125. maddesinde, siyasi parti toplantılarına katılanların disiplin suçu işlemiş sayılacağı ve cezalandırılacağı belirtiliyor.

Danıştay ve Yargıtay kararları, görevli olmadığı halde siyasal amaçlı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılan devlet memuruna meslekten çıkarma cezası verileceğini öngörüyor.

AKP KONGRESİNDEKİ MÜDÜR

Tüm bunları, 7 Haziran seçimlerinin yaklaştığı bugünlerde, Dilovası İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay gibi Ak Parti milletvekili aday adayı tanıtımından Ak Parti kongrelerine katılan, parti binasından çıkmayan devlet memurlarını uyarmak için yazıyorum.

Halil İbrahim Keleşoğlu’nun peşine takılıp, “militanı” gibi çalışan milli eğitim ve okul müdürlerine devlet memuru olduklarını hatırlatmak için yazıyorum.

Devlet memurlarının parti kongrelerine katılmalarının suç, cezasının ağır olduğunu kafalarının bir köşesine yazmaları için yazıyorum.

“Okul müdürlüğü yapan, ilçe milli eğitim müdürü olan, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması Yüksek Lisans Diplaması sahibi böyle bir hataya düşmez” diyenleriniz çıkabilir.

Maalesef var. İzmit Hızırreis Ortaokul Müdürü iken Haziran 2014’te Dilovası ilçe milli eğitim müdürü olarak görevlendirilen Murat Balay, 15 Şubat Pazar günü Atatürk Spor Salonunda yapılan Ak Parti Kocaeli İl Gençlik Kolları’nın 4. Olağan Kongresine katılmış.

Devlet memuru olan ve yasaların siyasi parti kongrelerine katılmasını yasakladığı Murat Balay’ın, Ak Parti Kocaeli İl Gençlik Kolları’nın 4. Olağan Kongresine hangi sıfatla ve kimlikle katıldığını bilmiyorum.

Toplantıya Ak Parti Milletvekili aday adayı Halil İbrahim Keleşoğlu ile giden ve hemen arkasındaki sandalyeye oturan Murat hoca davetli olamayacağına göre kendi isteğiyle katılmış olmalı.

Murat hoca Ak Parti milletvekili aday adayı Keleşoğlu’nu örnek alabilir, vefa borcunu ödemek için peşine takılabilir, 7/24 beraber olabilir.

Ama devlet memuru olarak onun gittiği her yere gidemez, girdiği her yere giremez, parti kongrelerine hiç katılamaz.

Balay ve onun gibi düşünenler, “Keleşoğlu nasıl giriyor?” diye sorabilir. Unutmasınlar ki, müdürlükten istifa eden Keleşoğlu siyasetçi olarak her toplantıya katılır, hatta konuşma yapar. Çünkü o milletvekili aday adayı.

Peşine takılarak parti kongrelerini dolaşan Murat hoca performansını Keleşoğlu’na destek olmak için harcayacağına keşke TEOG, LYS’de Kocaeli sonuncusu olan Dilovası’nın eğitim kalitesini arttırmak, ilçe başarı çıtasını daha yukarı çıkarmak için çalışsa!

Murat hocanın Ak Parti Gençlik Kolları kongresine katılarak suç işlemesi ilk vukuatı değil.

14 Şubat Cumartesi günü de “vefa borcu” olduğunu söylediği Halil İbrahim Keleşoğlu’nun milletvekili aday adaylık açıklamasına  destek vermek için Ak Parti il binasına gitmişti.

Eğitim-Bir-Sen üyelerini, “Degerli arkadaşlar yillardir sendikamizin baskanligini yapan kocaelinde sivilleşmenin bayraktarligini yapmis ve her turlu baski ve zulum aninda bizim gur sesimiz olmus olan Dava Liderimiz Sayin Halil ibrahim keleşoğlu 14 şubat saat 12.30 Akparti kocaeli milletvekili adayligi basvurusu yapacaktir. Desteğimizi en içten ve fiili olarak goatermek icin yarin basvuru aninda BASKANIMIZ in yaninda olup ona güç verelim. Bugun de bizom ona vefa gunumuz olsun. Buyuk bir moral desteği icin ailecek coluk cocuk bir katilimla yanindayız diyelim” çektiği mesajla Ak Parti İl Başkanlığı binasına çağırmıştı.

SORUŞTURMA AÇILACAK

Ak Parti kongrelerinde arz-ı endam eden, Ak Parti milletvekili aday adaylarıyla birlikte siyasi ortamlarda görünen Dilovası ilçe milli eğitim müdürü Murat Balay görevini yaparken tarafsız olabilir mi, herkese eşit mesafede durabilir mi,  herkesi kucaklayabilir mi? İmkansız. 

Murat hoca, siyaseti çok seviyorsa, Ak Parti binasında olmaktan, Ak Parti kongrelerine katılmaktan büyük keyif alıyorsa örnek aldığı Keleşoğlu gibi müdürlüğü, öğretmenliği, devlet memurluğunu bırakır.

İstediği siyasi partinin istediği toplantısına katılır. Ben dahil bir Allah’ın kulu çıkıp gündemi önceden belirlenen ve siyasi bir toplantı olan kongreye katıldığı için “Arkadaş Ak Parti Gençlik Kongresinde ne işin var” demez, diyemez.

Murat hocanın siyasi ve dünya görüşüne saygı duyarım. Oy verdiği parti ben dahil kimseyi ilgilendirmez.

Ama hem Dilovası ilçe milli eğitim müdürlüğü yapacak, hem 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olacak sonra da çıkıp il gençlik kolları kongresine, başkanlık seçimine delege gibi katılacak.

Yok öyle yağma! Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise Anayasa ve yasalarla yönetiliyorsa ilçesinin eğitim sorunlarıyla ilgilenmesi gerekirken bir siyasi parti toplantısına katılan Murat Balay açıkça “suç” işlemiştir.

Devlet memuru olarak parti kongrelerine katılan kişi kim olursa olsun hakkında yasalar uygulanır, gereği yapılır. Bu parti, iktidar partisi Ak Parti bile olsa.

Nitekim, 14 Şubat’ta Halil İbrahim Keleşoğlu’nun milletvekili aday adayı açıklamasına katıldığı, okul müdür ve öğretmenleri parti binasına çağırdığı için hakkında milli eğitim müdürlüğünce soruşturma başlatıldı.

Şimdi, Murat hoca hakkında Ak Parti İl Gençlik Kolları 4. Olağan Kongresine katılması nedeniyle başlatılacak soruşturma sonrası “meslekten çıkarma” cezası alacağını söyleyenler bile var.

“Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması” alanında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans yapan Murat Balay gibi bir eğitimcinin Anayasa ve yasaların suç saydığı bir eylemi nasıl yapar anlamak mümkün değil.

Hadi, Murat Balay yanıldı. Ya, örnek aldığı ve vefa borcunu ödemek için peşine takıldığı Halil İbrahim Keleşoğlu’na ne demeli?

Keleşoğlu kadim dostu Murat hocayı uyarıp, “Murat, unutma ki sen devlet memurusun. Parti kongresine katılman suç. Yarın hakkında soruşturma açılırsa seni ben bile kurtaramam. Milletvekili seçildikten sonra seni danışman yaparım o zaman birlikte her toplantıya katılırız” diyemez miydi? Demek ki dememiş!

 

Kaynak:Galip ATAMAN/ Mavi Kocaeli

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.