Milli eğitim imamı yakalandı

ADANA'da Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/ PDY) soruşturmaları kapsamında öğretmenlere yönelik gerçekleştirilen ikinci dalga operasyonda, 'milli eğitim imamı'nın da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Haberler 12.08.2016, 13:44
Milli eğitim imamı yakalandı
Fatih KARAÇALI/ADANA, () - ADANA'da Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/ PDY) soruşturmaları kapsamında öğretmenlere yönelik gerçekleştirilen ikinci dalga operasyonda, 'milli eğitim imamı'nın da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Adana Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terör ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubelerine bağlı ekiplerin FETÖ/PDY’nin milli eğitim içerisindeki yapılanmasını ortaya çıkarmaya yönelik yaptığı çalışmalarda, 23 farklı adrese operasyon düzenlendi. Anadolu Öğretmen Lisesi'nde görev yapan ve 'milli eğitim imamı' olduğu ileri sürülen Mehdi Orhan ile birlikte, 10 idareci, okul müdürü ve öğretmen gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda, dijital malzemeler, kendi aralarında yaptıkları sohbet ile ilgili belgeler ve Fetullah Gülen ile ilgili kitaplar ele geçirildi.

TAYİN VE SOHBETLERİ ORGANİZE EDİYORDU

Gözaltına alınan Mehdi Orhan'ın okullardaki öğretmenler arasındaki sohbetleri organize ettiği, FETÖ / PDY üyelerinin tayinlerine yön verdiği tespit edildi. Ayrıca yapılan aramalarda çıkan bir belgede okullardaki örgüt üyelerinin "öğretmenlere hediye götürmesi, onları sürekli sohbete davet etmesi, sohbette ne yapılması gerektiği, terör örgütünün yayın organlarına abonelik faaliyeti yapılması gerektiği, burs, kurs ve himmet çalışması, kurban bayramında et ve deri toplanması" yönünde talimatı olduğu ortaya çıktı.

Gözaltına alınan Mehdi Orhan ile birlikte meslek lisesi öğretmeni Mustafa Yılmazcan sağlık kontrolünden geçirildi. Ekiplerin operasyonunda evlerinde bulunamayan 13 öğretmen hakkında ise yakalama kararı çıkartıldı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@