Mhp'li Yalçın: Bu Muhabirin Eline Yalanı Bol Haberleri Verip…

ANKARA(ANKA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, bir gazetede yer alan MHP’ye yönelik ...

Haberler 21.09.2015, 14:20
Mhp'li Yalçın: Bu Muhabirin Eline Yalanı Bol Haberleri Verip…

ANKARA(ANKA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, bir gazetede yer alan MHP’ye yönelik haberde imzası bulunan muhabire ilişkin, “Bu muhabirin eline yalanı bol haberleri verip sonra da bunları yayımlayanların kendi ellerine bol miktarda hüsran, pişmanlık ve hayal kırıklığından başka bir şey geçmeyecektir” dedi.

MHP’li Semih Yalçın yaptığı yazılı açıklamada, bir gazetede yer alan MHP’ye yönelik haberlerde imzası bulunan muhabiri sert bir dille eleştirerek, “Bir süreden beri bir kısım CHP yanlısı basında dikkati çekecek şekilde MHP aleyhtarı yayın politikası sürdürüldüğü, söz konusu gazete ve televizyonların bu konuda havuz medyasıyla âdeta yarıştığı gözlenmektedir. Son günlerde CHP yanlısı mini koroda yer alan Sözcü gazetesinde Kâmil Elibol imzasıyla MHP hakkında birçok yalan ve iftirası bol haberlere yer verildiği gözden kaçmamaktadır. Daha önce farklı gazetelerde çalışan adı geçen muhabirin, fazlasıyla müstamel ve kullanılmaya müsait bir gazeteci olarak Sözcü’ye alındığı bilinmektedir. Bu kişi; şimdi Sözcü’de MHP aleyhinde haber uydurması için tepe tepe kullanılmaktadır. Milliyetçi-muhafazakâr ve Cumhuriyet sevdalısı seçmenin kafasında MHP’yle ilgili istifham uyandırmak, gri propaganda yoluyla olumsuz algı oluşturmak üzere masa başında kotarılmış asparagas haberler onun imzasıyla yayımlanmaktadır. Son olarak bu muhabirin İstanbul Milletvekili Meral Akşener hakkındaki haberi, buna bariz örnek teşkil etmektedir. Haber yayımlandıktan sonra muhatabı tarafından derhal yalanlanmış hem gazete hem de müstamel muhabir açığa düşmüşlerdir” dedi.

-“BATILI BASINDA KULLANILAN TABİRLE BU TÜR GAZETECİLİK, KİLİSE KOROSUNA VAAZ VERMEKTEN İBARETTİR”-

“Daha önce de defalarca yapmış olduğu bu tür düzmece haberler muhabirin ismini kirletmekle kalmamakta, gazetenin de ciddiyet ve inandırıcılığını ortadan kaldırmaktadır” diyen Yalçın şunları kaydetti:

“Ne yazık ki Sözcü bu anlayışla medyadaki ‘Tetikçi gazete’ konumunu pekiştirirken zaten sarsılmış durumdaki saygınlığını da büsbütün zedelemektedir. MHP aleyhinde haber uyduran veya uydurması istenen muhabir, Sözcü gazetesinin Ankara Bürosunda çalışmaktadır. Gazetenin Ankara temsilcisi Saygı Öztürk; MHP camiasında namuslu, dürüst ve sağduyu sahibi bir gazeteci olarak bilinmektedir. Ancak etik değerleri aşınmış bir muhabirin yalan ve saptırma haberlerinin Ankara’dan servis edilmesine izin vermesi, partimizde ve camiamızda garip karşılanmıştır. Ankara Temsilciliğinin İstanbul’dan idare edildiği anlamına gelen bu durumun, Saygı Öztürk’ün saygınlığına halel getirdiğini esefle görüyoruz. MHP aleyhinde kamuoyunu etkilemeye ve tetiklemeye yönelik tetikçi gazeteciliğin bütün dünyadaki örnekleri, kahvehane kültüründen veya bir başka deyişle kıraathane edebiyatından yararlanmaktadır. Ancak bunların, kamuoyu ve seçmen üzerinde temayül belirleyici veya niyet değiştirici etkileri yoktur. Bu gibi periyodiklerin halk nezdinde sadece şamata ve mizah bakımından karşılığı vardır. Batılı basında kullanılan tabirle bu tür gazetecilik, kilise korosuna vaaz vermekten ibarettir.”

Muhabirin eline “Yalanı bol” haberleri verip sonra da bunları yayımlayanların kendi ellerine bol miktarda hüsran, pişmanlık ve hayal kırıklığından başka bir şey geçmeyeceğini belirten Yalçın, “Basın camiasında bu tür muhabirlerin barındırılmasının ve bilhassa siyasete dair asparagas haber kullanılmasının; mesleğin itibarına zarar verdiğini hatırlatıyor, Sözcü’yü yerlerde süründüren bu haber anlayışını kınıyoruz” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@