Mhp'li Çetin: Türkmenlere Yeni Bir Kerbela Yaşatılıyor

ANKARA(ANKA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Suriye’deki Bayırbucak Türkmen bö...

Haberler 21.11.2015, 10:40
Mhp'li Çetin: Türkmenlere Yeni Bir Kerbela Yaşatılıyor

ANKARA(ANKA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Suriye’deki Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik Esad rejiminin karadan ve Rus uçaklarının havadan gerçekleştirdiği saldırıları esefle ve şiddetle kınayarak, “Suriye’deki Türkmen bölgesi Rus uçakları ve Esad kuvvetleri tarafından günlerdir vurularak Türkmenlere yeni bir Kerbela yaşatılmaktadır” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Suriye’de Bayırbucak Türkmen bölgesine yapılan saldırılar ve petrol koridoruna ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye’deki Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik Esad rejiminin karadan ve Rus uçaklarının havadan gerçekleştirdiği saldırıları esefle ve şiddetle kınadıklarını belirten Çetin, “Suriye’deki Türkmen varlığına yönelik her türlü saldırı, Türkiye’nin bölgedeki etkinliği ve itibarının yanı sıra, Türk milletinin hükmi şahsiyetine karşı yapılmaktadır” açıklamasında bulundu.

-“AKP HÜKÜMETİ KINAMANIN ÖTESİNDE HİÇBİR SOMUT ADIM ATMIYOR”-                        

Sınırların hemen yanında günlerdir süren Türkmen katliamının AK Parti hükümetini henüz harekete geçiremediğini söyleyen Çetin, şunları kaydetti:

“Suriye’deki Türkmen bölgesi Rus uçakları ve Esad kuvvetleri tarafından günlerdir vurularak Türkmenlere yeni bir Kerbela yaşatılmaktadır. Oyun öylesine büyük, taraflar öylesine girift ve işbirliği içindedir ki; Suriye ve Irak’taki Türkmen varlığının yok edilişini görmezden gelenlerle, Türkiye’de Meclis’te Türk adının telaffuz edilmeyişine sessiz kalanlar aynıdır. Kerkük ve Musul gibi Türkmen şehirlerini Barzani’ye hediye edenler, şimdi de Suriye’deki Kürt bölgesi için yapılan etnik temizlikte Türkmen nüfusun yok edilmesini seyretmektedir. Suriye’deki Türkmenlere bir taraftan Esad ve Rusya, diğer taraftan ABD destekli PYD saldırırken, AKP hükümeti kınamanın ötesinde hiçbir somut adım atmamaktadır.

AKP hükümeti Türkmenlere sahip çıkma konusunda üzerine düşenleri yerine getirmediği için Irak’ın yanı sıra Suriye’nin de tek mazlum ve sahipsiz milleti Türkmenler kendi kaderleriyle baş başadır. Türkmenlerin dostu yok ancak düşmanı çoktur. Irak’taki Türkmen şehirlerini ele geçirerek nüfus dairelerinden mezar taşlarına kadar tahrip eden Barzani, AKP hükümetinin en yakın müttefikidir. Barzani’nin gönderdiği silah ve asker desteği, AKP hükümetinin izniyle Türkiye üzerinden Suriye’nin PKK’sı PYD ve YPG’ye ulaştırılmaktadır. Bu örgütler bölgede Türkmenlere düşmanlık yapan, topraklarını ellerinden alan güçlerdir. Hâlbuki AKP zihniyeti Türk alerjisinden kurtularak, meseleye ezilen ve yok edilen insanlar penceresinden baksa dahi; Suriye’de ilk yardım eli uzatılacakların Türkmenler olduğunu görmemesi mümkün değildir. Kaldı ki Türkmenler stratejik olarak Türkiye’nin bölgedeki dayanağı ve Türk milletinin öz evlatlarıdır. Anadolu’dan çok daha önce Türk yurdu olmuş Suriye ve Irak bölgesinin tarihi hatıralarımızla Türk milletine ait bir vatan coğrafyası olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.”

-“TÜRK DIŞ POLİTİKASINI YÖNETENLER BAŞARILIYIM DİYEMEZ”-

Milli ve bağımsız politikalar yürütmenin yolunun bölgedeki Türkmenlere sahip çıkmaktan geçtiğini vurgulayan MHP’li Çetin şunları kaydetti:

“Yerlerinden yurtlarından edilen yüzbinlerce Türkmeni bugüne kadar görmezden gelen, yakılan yok edilen Türk şehirlerine Ayn el Arap (Kobani) kadar diplomatik tepki koyamayan bir dış politika, emperyalist tehdidi Türkiye’nin sınırlarından uzak tutamaz. Suriye ve Irak’taki tarihi Türk şehirlerinin Kobani kadar kıymeti olduğunu göstermeden Türk dış politikasını yönetenler başarılıyım diyemez. Türkmenlere sahip çıkılmadıkça, varlıkları teminat altına alınmadıkça Türkiye bölgede var olamaz. Türkiye kendi sınırlarını koruyabilmek için sınır ötesinde aktör olmayı başarmak zorundadır. Bölgede aktör olmanın yolu, ABD’nin desteklediği Kürtler ya da başka gruplarla değil, ancak ve ancak Türkmenlerle mümkündür.

Ortadoğu ateşinin ülkemizi her geçen gün daha fazla yakmaya başladığı bugünlerde, Türkiye’de yaşanan gelişmelerin bağımsız değerlendirilmesi mümkün değildir. Tıpkı 2003’te Irak’a yapılacak ABD müdahalesinden önce Türkiye’de siyasetin dizayn edilmesi gibi, şimdi de Suriye’ye şekil verilirken Türkiye’de benzer adımlar tekrarlanmaktadır. Türkiye’nin milli ve üniter yapısını, bağımsız dış politikasını yüksek sesle savunan Milliyetçi Ülkücü Hareket’in sesini kısmak ve etkisizleştirmek için bildik hamleler yapılmaktadır. Aslında yaklaşan tehdit dört parçalı Kürdistan’ın sadece Suriye ayağını oluşturmanın çok ötesine geçmiş ve siyasal bölücülük Türkiye’yi tehdit eder ve sonuç alır bir hale gelmiştir. Seçim sonrası Türkiye’nin ana gündeminin yeni anayasa görünümü altında federatif başkanlık tartışmaları olduğunu herkesin fark etmesi bu yüzden çok önemlidir. Tasarlanan Yeni Türkiye için hazırlanan yol haritasına uygun olarak evvela saha temizliği yapılmakta, yeni düzene uygun aktörler sahaya sürülmekte, karşı duracak ve gürültü yapacakların üzerine basılmakta, sesleri kısılmaktadır. Federatif başkanlığa dayalı yeni Türkiye projesini uygulamaya sadece Saray güdümündeki AKP’nin gücünün yetmeyeceğini, yeni CHP ve yeni MHP projeleriyle milli üniter yapıdan vazgeçecek büyük dönüşümün yapılmak istendiği uyarılarımızı çok önceden yapmıştık.

Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne yönelik tehditler karşısında koyacağı tavrı ezelden bilinen Milliyetçi Ülkücü Hareket’e dayatılacak hiçbir suni gündem, asli vazifesini yapmasına engel olamayacaktır. Böylesine kritik bir dönemde ülkesini seven insanlarımız her zamankinden daha fazla birlik bütünlük içerisinde milli duruşu birlikte gösterecek potansiyel gücünü koruyacaktır. Yerli ve milli bir hareketin potansiyel enerjisini iç tartışmalara akıtmasına, parçalarına ayrılarak etkisiz hale getirilmesine aklıselim sahibi hiçbir Milliyetçi Ülkücü Hareket mensubunun müsaade etmeyeceği çok açıktır.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@