MHP'den ehliyet affı ile ilgili tarih geldi CHP destek verdi! İşte ehliyet affında son durum

Türkiye'de 1,5 milyondan fazla kişinin beklediği ehliyet affına dair gündeme son dakika gelişmeleri düştü.

MHP'den ehliyet affı ile ilgili tarih geldi CHP destek verdi! İşte ehliyet affında son durum

MHP'den ehliyet affı ile ilgili tarih geldi CHP destek verdi! İşte ehliyet affında son durum - Türkiye'de 1,5 milyondan fazla kişinin beklediği ehliyet affına dair gündeme son dakika gelişmeleri düştü. Daha önce de Türkiye'de ilk kez Kamu Gündemi'nin yer verdiği ehliyet affında sıcak gelişmeler gündemde geniş yankı uyandırdı. Bu doğrultuda affa dair son durumlar haberde yer ediniyor.

TBMM'de bugün Ulaştırma Bakanlığı'nın 2023 yılı bütçesi dün görüşüldü. Meclis'te gerçekleşen bütçe görüşmesinde 2023 yılında yapılacaklar ve şimdiye kadar ki konular gündeme gelirken iki parti tarafından da ehliyet affına dair açıklama geldi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek tarafından gelen açıklamalarda Bakan Adil Karaismailoğlu'na ehliyet affı çağrısının iletildiği öğrenilmişti. Şimşek ise açıklamasında tarihi resmen açıkladı. Şimşek ehliyet affının Aralık ayının sonuna kadar çıkarılmasını AK Parti'den isterken şu ifadeleri kullandı. 

"Tabii, bu ehliyet affıyla ilgili her Bakanlık bütçesinde gündeme getiriyoruz ama hakikaten 1 milyona yakın vatandaşımız değişik sebeplerden dolayı; kimisinin ceza puanından dolayı, kimisinin kazadan dolayı veya trafik kurallarını ihlalden dolayı ehliyetine el konulmuş. Şu anda da lojistik sektöründe ciddi bir şoför sıkıntısı var, yabancı uyruklu şoförler çalıştırılıyor, bunlarında başka eksiklikleri çıkıyor; SRC'si yok veya başka belgesi yok. Bir defaya mahsus olarak ölümlü kazaya sebebiyet vermemiş olan, özellikle şoförlerimiz için bir ehliyet affını yılbaşından önce çıkarmanızı bekliyoruz. Bu, yerinde bir karar olacaktır. Geçimini şoförlükten temin eden yüz binlerce insanımız var. Bununla ilgili de bir çözüm üretilebilirse, bununla ilgili bir girişim yapıla bilirse yerinde olacaktır diyorum."

EHLİYET AFFI ÇIKACAK MI?

Ehliyet affı çıkacak mı soruları çok fazla sorulurken tüm gelişmeler yaşanırken anında haberdar olmak için mobil uygulamamızı cep telefonunuza indirin:

ANDROİD İÇİN TIKLA

APPLE İÇİN TIKLA

HUAWEİ İÇİN TIKLA

CHP'DEN AF TALEBİNE OLUMLU DESTEK

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Özkan Yalım'da ehliyet affına destek veren isimler arasında yer aldı. İşte konuşmalarından satır başları..

"Tabii ki şoför arkadaşlarımızın bir sorunu var, ehliyet affını gündeme getirmek istiyorum, bunu ben de özellikle rica ediyorum.

Bir de bunun yanında, bakın; Türkiye’de uygulanmayan, Avrupa’da uygulanan bir sistem var. Eğer bir ağır vasıta şoförü… Ağır vasıta şoförünün, biliyorsunuz, CE sınıfı ehliyeti vardır. Eğer B ehliyetiyle, otomobil ehliyetiyle bir suç işlediyse, ehliyetini kaptırdıysa Avrupa ’da bu sadece B ehliyetinden dolayı cezalandırılır yani ekmek parasını kazandığı ağır vasıta ehliyetinin devamlılığı söz konusudur. burada da bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu özellikle size belirtiyorum. Yani suçu işlediği… O an kullandığı araç üzerinden cezalandırılmasını, ekmek parasını kazandığı ağır vasıta ehliyetinden muaf tutulmasını özellikle sizden rica ediyorum"

Kamu Gündemi'ni Twitter'dan takip etmeyi unutmayın!

SONRAKİ HABER