Mezhepler Üzerine Farklı Bir Ses: “Derin İslam”

Mustafa Solak yazdı....Mezhepler Üzerine Farklı Bir Ses: “Derin İslam”

Haberler 04.11.2015, 23:01
Mezhepler Üzerine Farklı Bir Ses: “Derin İslam”

            Mezhepler Üzerine Farklı Bir Ses: “Derin İslam”

               Son dönemde İslam tarihi çalışmaları ile dikkatleri üzerine çeken Aydın Tonga, yeni kitabı; “Derin İslam-Mezhepler ve Hadisler Işığında Öteki Din” eseri ile de oldukça konuşulacağa benziyor. Zira, yazar bu çalışmasında okuyucuları İslam inancı adına hareket ettiğini söyleyen öğreti ve yapılarla yüzleşmeye çağırıyor. Mezhepler, tarikatlar, cemaatler biçiminde örgütlenen bu yapıların inşa ettiği İslam anlayışını masaya yatıran yazar, aynı zaman da dünden bugüne şekillenen kurumsal İslam anlayışının otoriter din gerçekliğini de faş ediyor.

                Yazar kitabında söz konusu yapıların dini referans olarak kullandığı ve anılan yapıların ayrışmalarına da neden olan Hadisleri de ayrıntılı biçimde eserinde ele alıyor. Bu noktada hadis külliyatının güvenirliğini, dini söylemler içerisindeki yerini ve hadisler etrafında oluşturulmaya çalışılan din paradigmasını tarihsel bir gözle irdeleyen Tonga, Hadisler bağlamında aktardığı tarihsel bilgilerle de okuyucularını oldukça şaşırtacağa benziyor.

                Tonga kitabında Mezhepler konusunu da oldukça geniş bir biçimde ele almış. Başta “hak mezhep” kavramı olarak üzere mezheplerin temel argümanlarını sorgulayan yazar, söz konusu argümanların ve mezhep hükümlerinin oluşturduğu İslami öğretileri de eleştirel bir gözle yeniden okuyucularına sunmuş.

                Özellikle son dönemde kamuoyunda geniş bir tartışma alanı bulan “gerçek İslam” konusuna da kitabında yer veren yazar, bu tartışmaya yapısal ve tarihsel bir noktadan dâhil olmayı tercih etmiş. Silahlı İslamcı örgütlerce dile getirilen pek çok “dini emrin”, egemen İslami hukuk kitaplarında da geçtiğini, örnekleri ile açıklayan Yazar, gelinen aşamada hâkim İslami paradigmaların sorgulanmadığı sürece “gerçek İslam” tartışmalarının da güdük kalacağını ifade etmiş.

                Nihai olarak şunu söylemeli ki, İslam dünyasına hükmeden “kurumsal İslam” anlayışının cesaretle gözler önüne serildiği bu eser, bugünün siyasal İslam anlayışının beslendiği kaynakları görmek bakımından da bir rehber niteliği taşımakta.

      NOT: “Muaviye” ve “Emeviler” kitaplarının da yazarı olan Aydın Tonga, 8 ve 15 Kasım tarihlerinde İstanbul TÜYAP kitap fuarında Salon 2 105 F’de kitaplarını imzalayacaktır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@