Mevsimi Olmayan Sebze ve Meyveye Bu Pazarda Yer Yok

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, haftada sadece bir gün kurulan 'Bodrum Yerel Üretici Pazarı'nda, mevsimi olmayan ürünlerin satışına yer verilmiyor.

Haberler 16.01.2016, 21:32
Mevsimi Olmayan Sebze ve Meyveye Bu Pazarda Yer Yok

(Muğla), (DHA)- MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde, haftada sadece bir gün kurulan 'Bodrum Yerel Üretici Pazarı'nda, mevsimi olmayan ürünlerin satışına yer verilmiyor.

Bodrum Kapalı Pazayeri'nde çarşamba günleri kurulan yerel üretici pazarı, doğal gıdaya önem verenlerin vazgeçilmezi oldu. Yaklaşık 2 yıl önce kurulmaya başlanılan pazarda, doğal tarım yöntemiyle köylülerin ürettiği sebze ve meyve, kuru bakliyat, zeytin, yine içeriği doğal hazırlanmış pekmez ve reçel çeşitleri, yerli buğdaydan ekmek gibi birçok yerel lezzet satışa sunuluyor. Pazardaki ürünlerin Bodrum Tohum Derneği tarafından denetlenip, laboratuvar ortamında analizlerinin yapıldığı belirtildi.

MEVSİMİ OLMAYAN ÜRÜN YOK

Bodrum Tohum Derneği Başkanı Elvan Sağbili, pazarın en önemli özelliğinin yerel tohum ve kimyasal kullanmadan doğal yöntemlerle üretilen ürünlerin burada yer alması olduğunu söyledi. Sağbili, şöyle dedi:

"Çiftçilerimiz ürünlerini kendi tezgahlarında satıyor. Üreticiler, doğada mevsiminde ne yetişiyorsa onları yetiştiriyor. Bu mevsimde burada domates, salatalık, patlıcan bulmanız imkansız. Mevsimsiz, ilaçla, doğal olmayan yöntemlerle yetiştirilecek hiçbir ürün burada satılmıyor. Burada derneğimiz ve çiftçiler olarak bir denetim mekanizması oluşturduk. Özellikle kimyasal kullanılmaması konusunda denetimler yapıyoruz. Aynı zamanda çiftçilerimizi bu konuda eğitim veriyoruz." 

Pazardan keçiboynuzlu kek alan Ayşe Ürek, "Buraya çok bayıldım. Doğal yöntemlerle üretilen ürünleri tercih ediyorum. Yoğurt ve sütü buradan alıyorum" dedi. Alışveriş yapanlardan bazıları doğal gıda tüketmenin yanı sıra köylü üreticiye de katkıda bulunmuş olduklarını söyledi.

Üreticilerden Bodrum'un Mazı Mahallesi'nden gelen Güler Akkaş, "Kendi bahçemizden ürünleri burada satıyoruz. Yazın yetiştirilen ürünlerin yerine kışında kışlık sebzeler ekiyoruz. Serada üretim yapmıyoruz" dedi.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@