Meteoroloji'den 8 il için tek tek uyarı yapıldı! Büyük felaket o illeri vurabilir önlemini almayan dizini döver!

Meteoroloji Müdürlüğü tarafından yapılan şiddetli yağmur uyarısıyla birçok ilde sağanak yağış bekleniyor. İşte yağmurun etkili olacağı bölgeler.

Meteoroloji'den 8 il için tek tek uyarı yapıldı! Büyük felaket o illeri vurabilir

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamayla birlikte birçok ilde sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji tarafından uyarılan bölgeler her geçen saat artmaya devam ediyor. Sağanak yağışın etkili olacağı şehirler ve bölgeler hakkında açıklama yapılırken vatandaşların alması gereken önlemler de paylaşıldı. Meteoroloji tarafından yapılan uyarılar şu şekilde;

Yağışların İki Gün Boyunca Etkili Olması Bekleniyor

Rüzgarın Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege'de kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde eseceği beklendiğinden yaşanabilecek Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Orta ve Güney Ege

Orta ve Güney Ege’de rüzgarın yarın (05.09.2022 Pazartesi) öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına, yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa)kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, Salı günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

Samsun, Giresun ve Sinop

Yapılan son değerlendirmelere göre; 05.09.2022 Pazartesi günü, Samsun, Giresun ve Sinop çevreleri ile Kastamonu’nun kuzeyinde kuvvetli, Samsun’un doğu ilçeleri ile Ordu’da çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Doğu Karadeniz

Halen ülkemizin doğu kesimlerinde mevsim normallerinin 4 ilâ 6 derece üzerinde, batı kesimlerinde ise mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, 05.09.2022 Pazartesi gününden itibaren düşmeye başlayacağı, önümüzdeki hafta sonuna kadar kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 5 ilâ 7 derece altında, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında beklenen yağışların Pazar ve Pazartesi günleri kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Ülkemizin kuzey kesimlerinde görülecek gök gürültülü sağanak yağışların 08.09.2022 Perşembe gününden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Kuvvetli hava olayları ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarıların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.

Yapılan uyarıyla birlikte vatandaşların yağmurdan en az şekilde etkilenebilmesi için gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Sel, su baskını gibi durumlardan korunabilmek için vatandaşların yoğun şiddetli yağış süresince dışarıya çıkmaması önerilmekte. Ayrıca şiddetli yağmur nedeniyle ulaşımda aksamaların da olabileceği Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından belirtiliyor.