Meteoroloji Uzmanları Uyardı! Kara Kış Geliyor, Sıcaklıklar 20 Derece Düşecek, Kar Yağışları Kapıda!

Havaların bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin ardından hava durumlarına dair kritik açıklamalar gelmeye başladı. Uzmanların yaptıkları değerlendirmelere göre hafta sonunda sıcaklıklar 10 ila 20 derece arasında düşecek ve kara kış başlayacak.

Meteoroloji Uzmanları Uyardı! Kara Kış Geliyor, Sıcaklıklar 20 Derece Düşecek, Kar Yağışları Kapıda!

Türkiye'de kış mevsimi bu yıl pek yaşanmazken meteoroloji uzmanlarının kritik açıklamaları gelmeye başladı. Kara kışın kapıda olduğunu söyleyen uzmanlar tarih vererek hafta sonuna işaret ettiler.

SOĞUK HAVA GELİYOR!

Türkiye'de ilerleyen günlerde meydana gelecek hava olayları hakkında değerlendirmede bulunan Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Şubat ayı içerisinde mevsim normallerinde sıcaklıkların 8-9 derece olması gerekiyorsu. Ancak bazı illerimizde 25 dereceye varan sıcaklıklar görmeye başladık. Bunun nedeni etkin olan yüksek basınç sisteminin yukarıdan gelmek isteyen alçak basınç sistemini engellemesidir. Bu nedenle mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık meydana geliyor. Ancak hafta sonunda bu yüksek basınç sistemi etkisini kaybedecek. Alçak basın sistemi ise hakimiyetini sağlayıp soğuk havayı beraberinde getirecek.” dedi.

KAR YAĞIŞLARI BAŞLAYACAK

Kar yağışları hakkında değerlendirmelerde bulunan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli rasathanesi Meteoroloji Labaratuvarı Başkanı Adil Tek, “Sıcaklıklar şu anda mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor ama Cumartesi akşam saatlerinde Trakya'dan ülkemize soğuk hava dalgası giriş yapacak. 20 dereceye varan bir sıcaklık düşüşü ile karşı karşıya kalacağız. Sıcaklıkların düşmesi beraberinde kar yağışlarını da getirecek. Kar yağışları önümüzdeki hafa içinde de devam edecek. Bir hafta süreli kara kış yaşanacak ama daha sonra yeniden mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar görmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugüne dair hava durumu tahminlerini açıkladı. Buna göre Türkiye'nin kuzey ve batı kesimlerinde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Marmara'nın batısı, Ege kıyıları, Ardahan, Erzurum, Artvin, Bartın, Zonguldak, Isparta, Antalya, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova ve İstanbul'da yağışlar etkili olacak. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak şeklinde meydana gelmesi bekleniyor.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@