Meteoroloji o illerde yaşayanları sarı kodla uyardı! Sel ve su taşkını tehlikesi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, haritalı günlük hava durumu değerlendirmesini paylaştı. O illerde yaşayan vatandaşlara uyarıda bulundu. Kuvvetli yağış geliyor.

Meteoroloji o illerde yaşayanları sarı kodla uyardı! Sel ve su taşkını tehlikesi

Meteoroloji o illerde yaşayanları sarı kodla uyardı! Sel ve su taşkını tehlikesi 

Kuvvetli yağış uyarısında bulunan Meteoroloji, özellikle tarım arazilerinde su taşkını şehrin önemli bölgelerinde de sel olabileceği ihtimaline karşı vatandaşları uyardı.

Ülkemizin güney, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege ile akşam saatlerinden sonra Batı Akdeniz, gece saatlerinde K. Maraş, Osmaniye, Hatay, Malatya, Adıyaman, G. Antep, Kilis ve Ş. Urfa çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların zamanla Kıyı Ege ile Edirne ve Çanakkale çevrelerinde, gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli, Datça, Bodrum ve Marmaris'te yerel olarak çok kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, önemli bir değişiklik beklenmiyor. Genellikle mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle doğu ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Hatay ile gece saatlerinde Osmaniye çevrelerinde yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

DİKKAT UYARI! 

Kuvvetli yağış uyarısı, yağışların zamanla Kıyı Ege ile Edirne ve Çanakkale çevrelerinde, gece saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Datça, Bodrum ve Marmaris'te yerel olarak çok kuvvetli (51-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kuvvetli rüzgar uyarısı, rüzgarın; Hatay ile gece saatlerinde Osmaniye çevrelerinde yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji o illerde yaşayanları sarı kodla uyardı! Sel ve su taşkını tehlikesi

Meteoroloji o illerde yaşayanları sarı kodla uyardı! Sel ve su taşkını tehlikesi - Resim : 2

Meteoroloji o illerde yaşayanları sarı kodla uyardı! Sel ve su taşkını tehlikesi - Resim : 3

Meteoroloji o illerde yaşayanları sarı kodla uyardı! Sel ve su taşkını tehlikesi - Resim : 4

İSTANBUL HAVA DURUMU

14°C Parçalı ve yer yer çok bulutlu

ANKARA HAVA DURUMU

12°C Parçalı bulutlu

İZMİR HAVA DURUMU

13°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günlük hava durumu tahminini yayınladı.

SONRAKİ HABER