Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi'nin Fiziki Gerçekleşme Oranı Yüzde 83'e Ulaştı

ANKARA(ANKA) -  Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Trakya’nın GAP’ı olarak adlandırılan ve Devlet Su...

Haberler 16.09.2015, 10:35
Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi'nin Fiziki Gerçekleşme Oranı Yüzde 83'e Ulaştı

ANKARA(ANKA) -  Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Trakya’nın GAP’ı olarak adlandırılan ve Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün projelerinden biri olan Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi fiziki gerçekleşme oranının yüzde 83’e ulaştığını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi fiziki gerçekleşme oranının yüzde 83’e ulaştığı belirtilerek, “DSİ tarafından inşa edilen Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında projede fiziki gerçekleşme oranı yüzde 83’e ulaştı.  Proje kapsamında 12.000 KW saat kurulu güce sahip P1 Terfi Merkezi vasıtasıyla kış aylarında Meriç Nehri’nden alınacak su, toplam uzunluğu 17.287 metre olan iletim kanalıyla 176,26 milyon m3 rezervuar hacimli Çakmak Barajı’na sevk edilecek. Sulama sahasının ihtiyacı olan 263,6 milyon m3 suyun 168,1 milyon m3 ‘ü baraj rezervuarından, 95,4 milyon m3‘ü A ve A2 kanalları üzerine kurulu 11 adet terfi merkezi ile Meriç Nehri’nden karşılanacak” denildi.

-“TRAKYA’NIN GAP’I 522 BİN DEKAR ZİRAİ ARAZİYİ SUYA KAVUŞTURACAK”-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, toplamda 522 bin dekar zirai alanının Meriç Çakmak 1. Merhale Projesi’ne tesis edileceğini belirterek, “Sulama sahasının 35 metre kotunun altındaki 142 bin dekar taban araziyi cazibeli, 380 bin dekar yamaç araziyi de pompaj sistemiyle sulayacak” dedi.

-“PROJE’NİN TOPLAM MALİYETİ 833 MİLYON TL”-

Projenin toplam maliyetinin 833 milyon TL olduğunu belirten Eroğlu, “Projeyi tamamlayıp hizmete aldığımızda taban arazilerde dekar başına 470 TL, yamaç arazilerde dekar başına 394 TL olmak üzere toplam 188 milyon TL gelir artışı olacak. Bu önemli projeyi 2016 yılı içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

-“TRAKYA’YA 10 MİLYARLIK YATIRIM”-

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Çanakkale’nin Trakya’da kalan kısımlarını kapsayan Trakya Gelişim Projesi’ni de hayata geçirdiklerini belirten Eroğlu şunları kaydetti:

“TRAGEP ile Trakya’da atık su arıtımından ağaçlandırmaya, sulamadan içme suyu teminine, dere ıslahından taşkın erken uyarı sistemine kadar pek çok alanda çalışma yapacağız ve proje kapsamında Trakya’ya 10 milyar TL’lik yatırım yapılacak.” (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@