Memurlar net maaşı için bu ay keşke zam almasaydık diye düşünecek

Memurların maaşı bu ay eriyecek! Nisan ayında memurların maaşının yüzde beşi eriyecek. İşte konu ile ilgili ayrıntılar... Memurların net maaşı bu ay eriyecek! Öyle ki keşke zam almasaydık diyeceksiniz...

Haberler 05.04.2016, 10:50
Memurlar net maaşı için bu ay keşke zam almasaydık diye düşünecek

memuruz.net -

Memurların maaşı bu ay eriyecek! Nisan ayında memurların maaşının yüzde beşi eriyecek. İşte konu ile ilgili ayrıntılar...

Memurlara Nisan ayı maaşları için kötü haber. Bu ay memurların maaş zammını kaybettikleri ay olacak. Maliye Bakanlığı tarafından 2016 yılı gelir vergisi matrahının ilk diliminin 12.600 TL olarak belirlenmesi nedeniyle Nisan'dan itibaren memurların büyük bir bölümü yüzde 20'lik vergi dilimine girecek.

Bu sebeple memurların önemli bir kesiminin maaşlarında yüzde 5’e yakın düşme meydana gelirken, memurlar 2016’ da aldığı zamdan olacak.

 VERGİ MATRAHLARI MAAŞLARIN ERİMESİNE NEDEN OLUYOR

Gelir vergisi matrahı dilimlerine göre, 12.600 liraya kadar olan gelirler için yüzde 15, 12.600-30.000 lira arasındaki gelir için yüzde 20 vergi uygulanıyor. Bu nedenle memurların maaşları yüzde 5 düşerken, Eylül'e kadar yasal bir düzenleme yapılmazsa asgari ücretli yüzde 20'lik vergi dilimine girecek ve maaşı 70 lira düşecek.

Memurlar geçen yıl imzalanan sözleşme sonrasında, 2016 yılı için yüzde 6+5 zam alıyorlar. Maliye Bakanlığının gelir vergisi matrahlarını artırmada cimri davranması her yıl memurların daha erken üst vergi dilimine girmesine neden oluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@