Memura Müjde Artık Zorunlu Hizmetten Sayılacak

Memura Müjde Artık Zorunlu Hizmetten Sayılacak

Şikayet başvurusunda, emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan bir personel, ikinci bölgede geçici olarak görev yaptığı sürenin, ikinci bölgede geçen hizmet süresi hesabına dahil edilmesi konusunda, Emniyet Genel Müdürlüğünün red cevabını Kamu Denetçiliği Kurumuna taşımıştı.

Kamu Denetçiliği Kurumu tavsiye kararında şu gerekçelere yer verdi:

“Aynı şekilde geçici görevlendirme düzenlemesi bir personelin ikinci bölgede bölge süresini aşacak şekilde pek çok kez geçici görevlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu durum ise personel arasında eşitlik ve adaletin sağlanması noktasında sübjektif değerlendirmelere yol açabilme ve mağduriyetlere sebep olma ihtimalini doğurabileceğinden hakkaniyete de (somut olay adaleti) uygun düşmeyecektir.

Diğer taraftan hukuk devletinin temel ilkelerinden biri olan "belirlilik" ilkesine 15. paragrafta değinilmiştir. Bu ilkeye göre, hukuki düzenlemeler hem kişiler hem de idare yönünden herhangi bir duraksamaya ve kuşkuya yer vermeyecek şekilde açık, net, anlaşılır, uygulanabilir olmalıdır. Birey, yasadan, belirli bir kesinlik içinde, hangi somut eylem ve olguya hangi hukuksal yaptırımın veya sonucun bağlandığını, bunların idareye hangi müdahale yetkisini doğurduğunu bilmelidir. Yukarıda belirtilen maddelerin değişik şekilde yorumlanmaya açık olması “belirlilik” ilkesine de aykırılık oluşturmaktadır.

 

Yukarıdan bu yana yapılan açıklamalar, anılan mevzuat hükümleri, idarenin cevabi yazıları, yargı kararları ve tüm dosya birlikte değerlendirildiğinde; o bölgede göreve başlama tarihinde hizmet süresinin başlangıç alınacağının kuşkusuz olduğu, bunun başvurucu aleyhine değerlendirilmesini veya yorumlanmasını gerektirir mevzuatta açık, net bir düzenlemeye rastlanmadığı, yargı camiasındaki uygulamalarda da alt bölgelerde geçen sürelerin yargı mensupları lehine uygulandığı, insan odaklı yaklaşımın ve uygulamanın da bunu gerektirdiği, söz konusu sürenin ikinci bölge hizmetinden sayılmasında hukuki yönden bir engelin olmadığı, ayrıca daha ağır şartları haiz olan ikinci bölgede gerçekleştirilen geçici görevin ikinci bölge hizmet süresinin hesaplanmasında dikkate alınmamasının hukuka ve hakkaniyete de (somut olay adaleti) uygun düşmediği, doğacak başka mağduriyetlerin önlenmesi adına, yukarıdan bu yana anlatılan hususlar gözetilmek suretiyle Emniyet Hizmetleri sınıfının geçici görevlendirme süresinin daha önceki ikinci bölgedeki hizmet süresinin bulunduğu bölgeye atanma tarihi hangi tarih olursa olsun sayılması gerektiği;”

Ombudsman bu açıklamalar çerçevesinde, ŞİKÂYETİN KABULÜNE?

1. Şikayet başvurucusunun ikinci bölgeye atanmasından önce birinci bölgede görev yaparken geçici görevle ikinci bölgede görev yaptığı sürenin ikinci bölgede geçen hizmet süresinden sayılması hususunda mağduriyetinin makul sürede giderilmesi ve yeni bir işlem tesis etmesi için EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE,

2. Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “İkinci Bölgedeki Hizmet Süresinden Sayılmayacak Süreler” başlıklı 43 üncü maddesinin ikinci bölgede geçici görevli olarak geçirilen yasal sürelerin bölge hizmetinden sayılacak şekilde değiştirilmesi hususunda makul sürede mevzuat çerçevesinde değişiklik yapılması için İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA TAVSİYEDE BULUNULMASINA, karar verdi.

karar için tıklayınız

 

Kaynak:www.ogretmenlersitesi.com

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.