Memura 2016'da Yüzde 5 Refah Payı - Bakan Açıkladı

Bakan Açıkladı Memura 2016'da Yüzde 5 Refah Payı

Haberler 22.01.2016, 00:59
Memura 2016'da Yüzde 5 Refah Payı - Bakan Açıkladı

Memura 2016'da Yüzde 5 Refah Payı - Bakan Açıkladı - Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonun 2016'da yüzde 6'ya gerilemesini öngördüklerini açıkladı.

Merkez Bankası da 2016 enflasyonunu yüzde 6,5 olarak öngörmüştü.

Diğer taraftan, memura 2016 yılında yüzde 6+5 yani yüzde 11,3 oranında zam yapılacak.

Enflasyonun, Bakan Ağbal'ın söylediği gibi yüzde 6 seviyesinde gerçekleşmesi halinde, memurlar geçen yıllara göre ilk kez, yüzde 5 gibi bir oranla, kazançlı çıkacak. Büyümenin yüzde 4 olarak gerçekleşmesi halinde, memurlar tarihlerinde ilk kez büyümeden refah payı almış olacak.

Bazı sendikacılar, her ne kadar enflasyonun gerçek enflasyon olmadığını ve Haziran ayından itibaren 2. vergi dilimine girileceğini belirtmiş olsalar da bu sorunlu hususlar geçmiş yıllarda da vardı. Dolaysıyla rakamların öngörüldüğü gibi gerçekleşmesi durumunda, memurlar ilk kez bu derece yüksek bir oranda kazançlı çıkmış olacak.

İŞTE AĞBAL'IN AÇIKLAMALARI

Enflasyonun 2015 yılında tahminlerin üzerinde yüzde 8,8 olarak gerçekleştiğini hatırlatan Ağbal, bunda gıda fiyatlarındaki yüzde 11'lere varan artış, TL'nin değer kaybı ve hizmet fiyatlarındaki katılıkların etkili olduğunu söyledi. Ağbal, enflasyon sepetinin yüzde 25'ini oluşturan gıda fiyatlarının yıllık enflasyona 2,64 puan katkı yaptığını bildirdi.

Enerji, gıda, alkollü ve alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altın hariç hesaplanan çekirdek enflasyonun 2015 yılının ikinci yarısında tüketici fiyat enflasyonunun üzerinde seyrettiğini ve yıl sonunda yüzde 9,5 olarak gerçekleştiğini anlatan Bakan Ağbal, küresel emtia fiyatlarındaki düşük seyrin devamı, sıkı para politikası, mali disiplin ve döviz kurundan kaynaklanan olumlu baz etkisi ile enflasyonun 2016 yılında yüzde 7,5'e gerilemesini beklediklerini kaydetti.

Naci Ağbal, 2017 ve 2018 yıllarında ise enflasyonun sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 5 seviyelerine gerilemesini öngördüklerini ifade etti.

 

Kaynak: TürkiyeEğitim

Yorumlar (1)
memur44 4 yıl önce
yine memurlara üfürmeye başladılar....yok refah payı...sonuç tısss....hiçbirşey yok.....
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@