MEMUR-SEN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİ!

Sendikaların aldıkları kılık kıyafet serbestliği ile ilgili sivil itaatsizlik eylem kararı, vali ve kaymakamları rahatsız ediyor. Sivas Yıldızeli'de kaymakamın sendika temsilcisine ağır hakaret içeren sözler sarf etmesi ve Diyarbakır Cüngüş'de kılık kıyafet yönetmeliğine uymayan memura ceza verilmesinin ardından sivil itaatsizlik eylemini tanımadığını açıklayan mülki amirler kervanına Çorum Valisi Ahmet Kara da katıldı. Üyelerinin karşılaştıkları hakaretlere her gün bir yenisi eklenen Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen'in tavrı ise Birleşmiş Milletler gibi olayı kınamaktan öteye gitmiyor

Haberler 29.02.2016, 18:11
MEMUR-SEN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GİBİ!

Yerel basında yer alan habere göre Çorum Valisi Ahmet Kara’nın Alaca Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Kasım Kütük’ün sakalından rahatsız oldu. Alaca ziyareti kapsamında okullarda teftişte bulunan Vali Ahmet Kara, Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Kasım Kütük’ün sakallarını fark etti ve okul müdürüne sert sözlerle uyardı. 

Vali Kara, “Bu yüzünüzün hali nedir böyle? Tamam sivil bir inisiyatif kullanmışsınız ama artık eyleminiz de sona erdi. Ya sakallarını kes ya da görevinden istifa et. Yoksa biz bıraktırmasını biliriz” ifadelerini kullandı.

SENDİKA'DAN KINAMANIN ÖTESİNDE TEPKİLER BEKLENİYOR

Başörtüsü sorunun çözülmesinin ardından erkeklerle ilgili düzenleme yapılmadığı için kılık kıyafet yönetmeliğine uymayacakları yönünde açıklamalar yapan ve sivil itaatsizlik eylem kararı alan Eğitim-Bir-Sen üyelerinin kaymakam ve valilerin kendilerine gösterdikleri tavırlar ve edilen hakaretler karşısında yeterince sahip çıkılmadığı yönünde yorumlara neden oluyor.

Sendika üyelerine yapılan hakaretlerin ardından bu hakaretleri yapanların, yaptıklarıyla kaldıkları için benzer olaylara her geçen gün yenisi ekleniyor. Devletin soğuk yüzünü temsil eden kaba ve baskıcı mülkü amirlere yönelik yeterince tepki göstermeyen ve kamuoyu baskısı oluşturmadığı yorumlarına neden olan olaylarla ilgili olarak Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın tavrı merakla bekleniyor. 

Mülki amirlerin antidemokratik çıkışlarının sendika üyelerine olduğu kadar Sendikanın Genel Başkanı ve tüm yöneticilerine yapılmış saldırı ve hakaretler olarak kabul edilmesi gerektiği ve sorunun sahiplenilerek çözülmesi gerektiği yönündeki beklentiler, "Yapılanların daha ne kadarı sineye çekilecek?" sorusunu gündeme getirdi.

Memur-Sen üyeleri, hiçbir hukuki dayanağı olmayan bu hakaret ve saldırılara cesaret edilmesini Memur-Sen'in "sendikal gücü" ile ilgili soru işareti, AK Parti bürokratlarının uygulamları boyutuyla ise "manidar" bulunuyor.

 

 

   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@