Mehmetçiğin İkna Ettiği Ayşe: Öğretmen Olmak İstiyorum

MUŞ'un merkeze bağlı Taşoluk Köyündeki İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve yöneticileri ile birlikte hareket eden Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Engin Taş, beşinci sınıfta eğitimini yarıda bırakan 13 yaşındaki Ayşe Çekil ile ailesini ikna ederek eğitime kazandırdı.

Haberler 31.12.2015, 20:39
Mehmetçiğin İkna Ettiği Ayşe: Öğretmen Olmak İstiyorum

(DHA) - MUŞ'un merkeze bağlı Taşoluk Köyündeki İmam Hatip Ortaokulu öğretmen ve yöneticileri ile birlikte hareket eden Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Engin Taş, beşinci sınıfta eğitimini yarıda bırakan 13 yaşındaki Ayşe Çekil ile ailesini ikna ederek eğitime kazandırdı. Okula başlamanın heyecanı içinde olduğunu belirten Ayşe Çekil, "Öğretmen olmak istiyorum" dedi.

Okul idareci ve öğretmenlerinden oluşan ikna ekibi, bu eğitim- öğretim yılı başından beri şimdiye kadar 37 kız çocuğunu eğitime kazandırdı. Taşoluk, Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk, Sürügüden, Yukarı Sızma ve Sarıdal köylerinde tarama yapan ekip, çeşitli nedenlerle eğitimini yarıda bırakmış olan kız çocuklarını tespit ettikten sonra öğrenci velileri ile görüşmeye devam ediyor. 'Haydi kızlar okula' sloganıyla yola çıkan ekibe bu çalışmaları sırasında Taşoluk Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Engin Taş da destek verdi. Taşoluk Köyünde beşinci sınıfta okuldan ayrılan Ayşe Çekil’in evi ziyaret edildi. Öğretmen ve yöneticilerle birlikte Başçavuş Taş, 43 yaşındaki Yıldız  ve 50 yaşındaki Lütfi Çekil çiftinden kızlarını okula göndermelerini istedi. Kızlarının kendi isteğiyle okulu bıraktığını vurgulayan Lütfi Çekil, "Biz Ayşe'nin okula gitmesini arzu ediyoruz. Hiçbir sorun yok" dedi.

Jandarma Komutanı ve öğretmenlerinin ziyaretinin ardından Ayşe Çekil, Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu'na götürüldü. Burada daha önce eğitime kazandırılmış kız çocukları için açılan sınıfa alınan Ayşe Çekil, çok heyecanlandığını belirterek "Bundan sonra hiç devamsızlık yapmayacağım. Öğretmen olmak ve öğrencilerime bir şeyler öğretmek istiyorum" dedi.

Kız çocuklarının eğitime kazandırılması amacıyla ikna ekibi kurduklarını söyleyen Türkçe öğretmeni Esra Bilgiç ise bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucu 37 kız çocuğunu okula kazandırdıklarını bildirdi. Esra Bilgiç, "Amacımız daha fazla kız öğrencinin eğitime kazandırılması. Kız öğrencilerimizin okulumuzda rahat eğitim görebilmesi için iki kız şubesi açtık. Kadınlar bir ülkenin geleceğidir" diye konuştu.

İmam Hatip Ortaokul Müdürü Muhterem Özden ise "Ayşe'nin okula devam etmesinde emeği geçen karakol komutanımız Başçavuş Engin Taş'a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Biz diyoruz ki 'durmak yok' haydi kız çocukları okula devam" dedi.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@