Marketlerde Ek Yasaklar Başladı! Bu Listede Olan Ürünleri Alamayacaksınız

Tam kapanma sürecinde marketlerin çalışma sistemleri değişti. 17 Mayıs tarihine kadar olan süreçte marketlerde bazı ürünlerin satışları yasaklandı. Marketler için geçerli ek tedbirler bugünden itibaren de başladı. İşte marketten alınamayacak o ürünlerin listesi.

Marketlerde Ek Yasaklar Başladı! Bu Listede Olan Ürünleri Alamayacaksınız

Tam kapanma süreci içerisinde İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi kapsamında yeni önlemler uygulanmaya başladı. 

7 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tam kapanma sürecinin sonuna kadar marketler bazı ürünlerin satışları yasaklandı. Vatandaşlar bakanlığın ilan ettiği o ürünleri tam kapanma süreci sonuna kadar marketlerden alamayacaklar. 

MARKETLERDE SATIŞI YASAKLANAN ÜRÜNLER

İçişleri Bakanlığının "Market Tedbirleri" konulu genelgesinde, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esaslar belirlenerek, valilere duyuruldu. Genelgede ilk olarak vatandaşların hangi günlerde ve hangi saatler arasında alışveriş yapabilecekleri ilan edildi.

Bu kapsamda vatandaşlar zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamak için haftanın 6 günü alışveriş yapabilecekler. Marketler Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri sabah saat 10.00'dan akşam saat 17.00'ye kadar açık olacak. Zincir ve Süpermarketler Pazar günleri kapalı olacak. Pazar günü manav, fırın, küçük marketler ve fırın gibi işletmeler açık olacak. 

Satışı Yapılmayacak Yasaklı Ürünler

Market Tedbirleri Genelgesi kapsamında aşağıda yer alan listelerdeki ürünler satın alınamayacak. Marketlerde yoğunluk yaşanmaması adına alınan kararlar hakkında bakanlığı uygulamaya koyduğu o kararlar şunlar.

1-) Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

2-) Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bugün Başladı

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi kapsamında bu kararlar 7 Mayıs Cuma gününden itibaren geçerli olacak. Vatandaşlar tam kapanma süreci sonuna kadar marketlerden alışverişlerini yeni genelge doğrultusunda yapacaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@