Manavgat Yangın Yönetim Merkezi faaliyete geçti

Mithat ABAKAN/MANAVGAT, () - ANTALYA'nın Manavgat İlçesi'nde içerisinde helikopterlerin iniş- kalkış yapabileceği, ikmal istasyonunun bulunduğu Yangın Yönetim Merkezi oluşturuldu. Büyük ölçüde tamamlanarak bazı bölümleri hizmete giren...

Haberler 03.09.2016, 11:20
Manavgat Yangın Yönetim Merkezi faaliyete geçti

Mithat ABAKAN/MANAVGAT, () - ANTALYA'nın Manavgat İlçesi'nde içerisinde helikopterlerin iniş- kalkış yapabileceği, ikmal istasyonunun bulunduğu Yangın Yönetim Merkezi oluşturuldu. Büyük ölçüde tamamlanarak bazı bölümleri hizmete giren tesiste, Manavgat başta olmak üzere çevredeki yangınlara müdahale ediliyor.
Antalya'nın doğu bölgesinde çıkabilecek yangınlara hızlı müdahale yapılabilmesi için Ulualan mevkiinde Orman Genel Müdürlüğü'ne ait orman alanının 3 dönümlük bölümüne Yangın Yönetim Merkezi oluşturulması için 2 yıl önce çalışma başlatıldı. Alana yangın harekat ofisi, brifing salonu, dinlenme odaları ve çalışma ofislerinin yer aldığı 3 katlı bir bina ile birkaç helikopterin iniş- kalkış yapabileceği 'Heliport' pisti ve ikmal istasyonu kurulması gündeme geldi. Alanın yan tarafındaki 800 metre uzunluğundaki toprak pistin ise yangın uçaklarının iniş- kalkışına uygun hale getirilmesi planlandı. İhale çalışmaları sonucu inşaatına başlanan yapılar tamamlanırken, yaklaşık 400 metrekarelik bina, teknolojik cihazların konulup hizmet verebilecek seviyeye geldi, helikopter pisti ve ikmal istasyonu ise tamamlandı. Toprak pistin düzenlenmesine yönelik çalışmalar sürerken, tesis, merkez ve Kumluca İlçesi'nin ardından Antalya bölgesindeki üçüncü Yangın Yönetim Merkezi oldu. Özellikle helikopter pisti ve ikmal istasyonunun kullanımına başlanan merkez sayesinde yangınlara müdahale daha hızlı yapılabiliyor.
HELİKOPTER ÇEVRE İLLERE DE GİDİYOR

Manavgat Orman İşletme Müdürü İsmail Hacıoğlu, modern bir yangın yönetim merkeziyle bölgede bulunan yangınlara çok hızlı şekilde müdahale etmeyi planladıklarını anlattı. Manavgat'ta halihazırda yangın söndürme helikopteri olduğunu belirten Müdür Hacıoğlu, Kazakistan'dan kiralanan ve 22 Ekim'e kadar ilçede kalacak Rus yapımı helikopterde 2 kazak pilotun yanı sıra bir de Türk pilot bulunduğunu söyledi. Helikopter ekibinin toplam 7 kişiden oluştuğunu aktaran Hacıoğlu, "Manavgat Yangın Yönetim Merkezi'nde konuşlu bulunan helikopterimizle sadece Manavgat değil, Antalya'nın bütün ilçeleriyle birlikte Isparta, Burdur, Mersin gibi çevre il ve ilçelerde hatta yardım çağrısı yapılması durumunda Türkiye'nin diğer illerinde de yangınlara müdahale ediyoruz. Bu sene onlarca hem Manavgat'ta hem de çevre ilçe ve illerde onlarca yangını söndürmek amacıyla müdahale ettik" dedi.
MANAVGAT SU BAKIMINDAN ŞANSLI
Manavgat'ta yangınları tespit amacıyla 6 yangın gözetleme kulesi bulunduğunu kaydeden İsmail Hacıoğlu, "Bu yangın kulelerimizle 24 saat esasına göre gözetleme yapıyoruz. Yangınlarda hava araçlarıyla müdahale çok önemli. Manavgat'ta yangınlara çok kısa sürede müdahale ediyoruz. Yangınlarda helikopterler ve uçakların su ikmal noktalarını bulmaları çok önemli. Manavgat bu anlamda oldukça şanslı. 3 ırmağın yanı sıra 3 büyük baraj, sulama göletleri ve işletmemize ait 11 helikopter su havuzu bulunuyor" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@