Maliye'den Fener'e Yok, Bilal'e Bedava Haberine Açıklama: Eğitim Tahsislerinde Bedelin Binde 5'i Alınıyor

-Maliye Bakanlığı, vakıflarca kurulan yüksek öğretim kurumlarına eğitim amaçlı irtifak hakkı tesisinde rayiç bedelin binde 5’i karşılığında irtifak hakkı verildiğini belirterek, “Bu genel bir kuraldır ancak ticari amaçlarla i

Haberler 09.05.2015, 15:50
Maliye'den Fener'e Yok, Bilal'e Bedava Haberine Açıklama: Eğitim Tahsislerinde Bedelin Binde 5'i Alınıyor

-Maliye Bakanlığı, vakıflarca kurulan yüksek öğretim kurumlarına eğitim amaçlı irtifak hakkı tesisinde rayiç bedelin binde 5’i karşılığında irtifak hakkı verildiğini belirterek, “Bu genel bir kuraldır ancak ticari amaçlarla irtifak hakkı tesisi ise bu kapsam dışındadır” dedi.

ANKARA(ANKA) – Maliye Bakanlığı, İstanbul’da bir yaklaşık 606 milyon TL değerindeki arazinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın vakfına 3 milyon TL’ye verildiğine ilişkin haberler konusunda açıklama yaptı. Maliye Bakanlığı vakıflarca kurulan yüksek öğretim kurumlarına eğitim amaçlı irtifak hakkı tesisinde rayiç bedelin binde 5’i karşılığında irtifak hakkı verildiğini belirterek, “Bu genel bir kuraldır ancak ticari amaçlarla irtifak hakkı tesisi ise bu kapsam dışındadır” dedi.

Maliye Bakanlığı yayınladığı “Tekzip” başlıklı açıklamasında Cumhuriyet Gazetesi’nin bugün “Fener’e yok, Bilal’e Bedava” manşeti ile kamuoyunu yanıltıcı, çarpıtma bir haber yaptığını belirtti. Maliye Bakanlığı’nın kamu yararı bulunan tüm vakıf, dernek ve vakıf üniversitelerine ayırt etmeksizin, hukukun ve mevzuatın öngördüğü çerçevede eğitim amaçlı olarak gerekli arazi tahsislerini yaptığı belirtilen açıklamada, “Bu çerçevede Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelik  hükümlerine  göre, vakıflarca kurulan yüksek öğretim kurumlarına eğitim amaçlı irtifak hakkı tesisinde rayiç bedelin binde 5’i karşılığında irtifak hakkı verilmektedir. Bu genel bir kuraldır ancak ticari amaçlarla irtifak hakkı tesisi ise bu kapsam dışındadır” denildi.

Bakanlık dolayısıyla habere konu edildiği şekilde hiçbir kuruma özel muamelenin söz konusu dahi olamayacağını belirtirken, “Teknik bilgi eksikliğinden ötürü yapılan bu tarz yanlış, bilinçli, kamuoyunu yanıltıcı haberlere karşı da tüm hukuki haklarımız kullanılacaktır” dedi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@