Mahmut Abbas Davutoğlu'nu Aradı: Mubarâk !

-Başbakan Ahmet Davutoğlu’na partisinin seçim başarısı nedeniyle telefon yağıyor. Mahmut Abbas, Bak...

Haberler 03.11.2015, 10:30
Mahmut Abbas Davutoğlu'nu Aradı: Mubarâk !

-Başbakan Ahmet Davutoğlu’na partisinin seçim başarısı nedeniyle telefon yağıyor. Mahmut Abbas, Bakir İzetbegoviç, Navaz Şerif ve Çipras arayanlar arasında. Çipras Türkiye gelmek istediğini bildirdi.

-Navaz Şerif AK Parti başarısının Pakistan’da büyük sevinç yarattığını bildirdi.

ANKARA (ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu’na partisinin seçim başarısı nedeniyle telefon yağıyor. Başbakan Davutoğlu bu görüşmelerde mevkidaşlarıyla adeta bir telefon diplomasisi de yürütüyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu telefonla arayarak, 1 Kasım milletvekili genel seçimlerinin sonucu hakkında tebriklerini iletti.

Abbas, İsrail-Filistin ihtilafında yaşanan güncel gelişmeleri değerlendirmek üzere en kısa sürede Türkiye’yi ziyaret ederek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmeyi arzu ettiğini bildirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Abbas’a tebrik telefonu ve daha önce gönderdiği tebrik mektubu için teşekkür etti, Türkiye’nin Filistin ve tüm Filistinlilerin yanında durmaya kararlılıkla devam edeceğini vurguladı, Abbas’ı Türkiye’de ağırlamaktan her zaman memnuniyet duyacaklarını belirtti.

-BOSNA HERSEK’TEN TELEFON-
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç 2 Kasım gecesi, Türkiye’de gerçekleşen 26. Dönem Milletvekili seçimlerinde alınan başarılı sonuç nedeniyle Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nu telefonla arayarak tebriklerini iletti

Başbakan Davutoğlu, İzetbegoviç'e tebriki dolayısıyla teşekkür etti, Bosna Hersek'le dayanışma ve işbirliğimizin önümüzdeki dönemde güçlenerek devam edeceğini vurguladı. İzzetbegoviç, Bosna Hersek halkının ülkemizin yardım ve desteğini herzaman arkasında hissettiğini, bu desteğin önümüzdeki dönemde de artarak sürdürüleceğinden emin olduğunu belirtti.

-ŞERİF: BAŞARINIZ PAKİSTAN’DA BÜYÜK SEVİNÇ YARATTI-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinin sonucu hakkında kendisini tebrik etmek üzere arayan Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’le de görüştü.

Başbakan Şerif, seçim sonuçlarının Pakistan’da büyük mutlulukla karşılandığını ifade etti, Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkileri her alanda daha da geliştirmeye kararlı olduklarını belirtti.

Başbakan Davutoğlu da Navaz Şerif’e teşekkür etti; kendisinin de 31 Ekim’de Pencab eyaletinde gerçekleştirilen yerel seçimler için mevkidaşını tebrik etti.

Pakistan ve Afganistan’ı etkileyen deprem felaketinde hayatını kaybeden Pakistan vatandaşları için taziye dileklerini yineleyen Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin bu konuda talep edilebilecek her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

-ÇİPRAS TEBRİK ETTİ-

Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım milletvekili genel seçimlerinin neticesi hakkında kendisini tebrik etmek üzere arayan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’la görüştü.

Yunanistan Başbakanı Çipras, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin Türkiye ve Yunanistan arasında güçlü bir işbirliğini her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulur kıldığını ifade etti, Kasım ayı içerisinde ikili ilişkiler ve başta göç krizi olmak üzere güncel gelişmeleri ele almak üzere Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini bildirdi. Başbakan Davutoğlu da Çipras’a teşekkür etti; kendisini Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını bildirdi. (ANKA)
(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@