Madenlerde Sığınma Odaları Kurulacak

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı üzerinde verilen sığınma odalarına ilişkin önerge kabul edildi. Maden işyerlerinin hangilerinde sığınma odalarının kurulabileceği ve bu odaların te

Madenlerde Sığınma Odaları Kurulacak

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı üzerinde verilen sığınma odalarına ilişkin önerge kabul edildi. Maden işyerlerinin hangilerinde sığınma odalarının kurulabileceği ve bu odaların teknik özelliklerine dair usul ve esaslar Çalışma Bakanlığında bir yıl içerisinde çıkarılacak Yönetmelikle düzenlenecek.

Genel Kurul’da dün İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısının 9 maddesi kabul edildi. Tasarı metninden iki madde çıkarılırken önergelerle de maddelerde değişiklik yapıldı.

-ÖNERGE KABUL EDİLDİ, TASARININ İKİNCİ MADDESİ METİNDEN ÇIKARILDI.

Kabul edilen önergeyle tasarının ikinci maddesi metinden çıkarıldı. Tasarı metninden çıkarılan madde, İş sözleşmesi ile çalışanların; kişisel koruyucu donanım kullanmaması, makine ve teçhizatın koruyucusunu etkisiz hâle getirmesi, iş ile ilgili güvenlik kurallarına uymaması hususlarından dolayı ayrı ayrı üç defa yazılı olarak uyarılması hâlinde işveren bakımından iş sözleşmesinin 4857 sayılı Kanunun 25 inci maddesine göre haklı nedenle derhâl fesih hakkı doğmasını öngörüyordu.

-TASARININ 8. MADDESİ METİNDEN ÇIKTI-

Kabul edilen önergeyle tasarının 8. Maddesi de tasarı metninden çıktı.

Kabul edilen maddelerin getirdiği düzenlemeler şöyle:

Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine yoksa çalışan temsilcisine bildirilecek.

Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve ihale ile alınan işlerde; teknolojik gelişme, iş gücü kapasitesinin artırılması, üretim metotlarında yenilik gibi bir kısım unsurlar sağlanmadan, üretim ve/veya imalat planlarına, iş programlarına aykırı hareket edilerek üretim zorlaması nedeniyle hayati tehlike oluşturacak şekilde çalışma biçimleri işin durdurulma sebebi sayılacak.

-“ÖLÜMLÜ İŞ KAZASI SEBEBİYLE KAMU İHALESİNDEN YASAKLAMA”-

Ölümlü iş kazası meydana gelen maden işyerlerinde kusuru yargı kararı ile tespit edilen işveren, mahkeme tarafından iki yıl süreyle kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanacak.

-SIĞINMA ODALARI-

Maden işyerlerinin hangilerinde sığınma odalarının kurulabileceği ve bu odaların teknik özelliklerine dair usul ve esaslar Bakanlıkça bir yıl içerisinde çıkarılacak Yönetmelikle düzenlenecek. Bu teknik özellikler, ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak belirlenecek. Madenlerde sığınma odalarının kullanımına dair düzenleme yapma yetkisi Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığına verilmesi amaçlanıyor. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.