Maaşlar 2 ayda erimeye başladı! Maaşlardaki alım gücü kaybı en çok hangi meslek grubunu etkiledi?

Araştırmalar sonucunda yapılan zamların ardından emekli ve memur maaşları giderek erimeye başladı. Giderlerin artmasıyla birlikte zam erimeye başladı.

Maaşlar 2 ayda erimeye başladı! Maaşlardaki alım gücü kaybı en çok hangi meslek grubunu etkiledi?

Yapılan araştırmalara göre sürekli olarak artış gösteren temel gıda ürünleri ve kira fiyatlarıyla birlikte alım gücünde ciddi azalışlar görülüyor. Memur ve emeklilere Temmuz ayında yapılan zamla birlikte alım gücünde olumlu etkiler yaşanması beklenirken enflasyon nedeniyle iki ay içerisinde maaşlarda büyük oranda erime olduğu görülmekte. Fiyat artışlarının sadece gıda ve kira fiyatlarında değil diğer sektörlerde de inanılmaz şekilde yükseldiği görülüyor.

Asgari Ücret 851 TL Eridi

En düşük memur maaşının alım gücü Temmuz ayından itibaren TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 314 TL, ENAG tarafından yapılan hesaplamalara göre ise 851 TL erimiş görülmekte. Temmuz ayında yapıln asgari ücret zammı ile birlikte maaşlar 5 bin 500 TL'ye yükseltilmişti. Yapılan zamların ardından iki ayda olumlu etkilerin görülmesi beklenirken tam tersi gerçekleşti.

Yapılan zamla birlikte asgari ücret 5500 TL olurken erimeyle birlikte alım gücü Ağustos ayının sonunda 4 bin 947 TL'ye gerileri. En düşük emekli aylığı ise 3500 TL olurken alım gücündeki azalmasıyla birlikte 3148 TL'ye düştü. 

Maaşlar 2 ayda erimeye başladı! Maaşlardaki alım gücü kaybı en çok hangi meslek grubunu etkiledi?

Ev ve Araba Fiyatlarında Büyük Artış

Yapılan araştırmalarla birlikte Temmuz'da hükümet tarafından açıklanan zamların gün geçtikçe enflasyon karşısında daha da eridiğini görebileceğiz. Ülkemizdeki enflasyon farkının sürekli olarak artması ev ve araba fiyatlarına da yansıyor. Bu nedenle yeni işe atılan gençler tarafından yaşam zor bir hale getiriliyor. Son zamanlarda artan kira ve ev fiyatları nedeniyle yeni işe giren kişiler de zor duruma girmeye başladı. 

2022 yılının başlamasıyla birlikte 6 ay içerisinde büyük bir zam yağmuru başladı. Zamların en çok ev ve araba fiyatlarında görülmesi sonucunda vatandaşlar şikayetçi olmaya başladı. Öğretmen maaşlarındaki erime 931 TL olurken polis memurunun alım gücündeki kaybı ise 242 TL'ye ulaşmış durumda.