Lunaparklarda Yaşanan Kazaları Önlemek İçin Tedbir Alınmalı

TMMOB Makina Mühendisleri Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Özkalender, lunaparklarda yaşanan kazalara dikkat çekerek, ilgili bakanlıkları ve yerel yönetimleri acil tedbir almak üzere göreve çağırdı.

Lunaparklarda Yaşanan Kazaları Önlemek İçin Tedbir Alınmalı

ANKARA (ANKA) - TMMOB Makina Mühendisleri  Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Özkalender, lunaparklarda yaşanan kazalara dikkat çekerek, ilgili bakanlıkları ve yerel yönetimleri acil tedbir almak üzere göreve çağırdı.

Özkalender,  lunaparklarda yaşanan talihsiz kazalar ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı. Denetimsizliklerin kazalara davetiye çıkarttığını kaydeden Özkalender şöyle dedi:

“Halkımızın özellikle hafta sonları kalabalıklar halinde eğlendikleri lunaparklarda, herhangi bir kaza veya yangın çıkması halinde güvenli bir şekilde boşaltılmasından, eğlence makinalarının operatörlerinin eğitimlerine kadar denetlenmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Çoğu zaman kaldırım taşları üzerine oturtulmuş, zeminlerine uygun bir şekilde montajı yapılmamış eğlence makinaları üzücü kazalara davetiye çıkarmaktadır.  Sayıları her geçen gün artan açık havada ve geniş bir alanda geçici veya sürekli olarak kurulan atlıkarınca, discovery, hızlı tren, adrenalin, gondol,  dönme dolap gibi tüm eğlence makinelerinin  yürürlükte bulunan ilgili mevzuata göre aylık ve yıllık olarak kontrollerinin yapılması, emniyet aksamlarının test edilmesi gerekmektedirAyrıca günlük olarak da eğlence makineleri işletmeye alınmadan önce, tüm emniyet tedbirlerinin çalıştığı tespit edilerek çalıştırma işlemi yapılmalı ve bu kontroller yasal olarak kayıt altına alınmalıdır.”

Özkalender, lunaparklarda mühendis istihdamının zorunlu olduğunu ve kamusal denetimin devreye sorulması gerektiğini vurgulayarak şunları ifade etti:

“Lunaparklar, oyun ve eğlence alanlarına, bulundukları sınırlar dikkate alınarak İlçe Belediyeleri ve Büyükşehir Belediyeleri tarafından ruhsatlarının verilmesi, mevzuattaki tüm denetimleri de yine Belediyeler tarafından yapılması gerekmektedir. Ancak tamamen bir mühendislik tasarımı olan ve yüzlerce hareketli parça ve güvenlik aksamları ile devasa konstrüksiyonlar olarak imalatı yapılan bu cihazların testlerinin,  kontrollerinin ve güvenlik aksamlarının uzman makina mühendisleri nezaretinde yapılması gereği işletmeciler ve belediyeler tarafından karşılıklı ihlal edilmektedir. Sirk ve lunaparkta bulunan oyun ve eğlence makinelerinin kontrol ve bakımından sorumlu olmak üzere, teknik bilgi ve yeterliğe sahip en az bir mühendis ve bir teknisyen bulundurulması zorunludur. İşletmeciler bu kuralı göz ardı etmekte, yetkililerde bu durama göz yummaktadırlar. Denetim mekanizmalarını çalıştırmayan yetkililer ile ilk kurulum, bakım, onarım ve işletme giderlerini kâr hırsıyla, yanlış bir ‘maliyet’ anlayışıyla göze almayarak can ve mal güvenliğini tehdit eden işletmecilerin meydana gelen ve bundan sonra olabilecek kazalardan sorumlu olacağı unutulmamalıdır. Bu konudaki mevzuatın ve çıkartılan yönetmeliklerin ‘kamusal denetimi’ ve ‘mühendislik uygulamalarını’ dışlayan eksik düzenlemeler olduğu unutulmamalıdır.  İlgili bakanlıkları ve yerel yönetimleri acil tedbir almak üzere mevzuat düzenlemesi yapılması konusunda göreve çağırıyor ve çözümün ‘kamusal denetim’ olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. “ (ANKA)

(DML/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.