Levhadaki 'Özürlü' İfadesi Engellileri Üzdü

SİVAS'ta bir cadde üzerinde bulunan 2 uyarı levhasında 'özürlü' ifadesinin yer alması engellileri üzdü.

Haberler 02.12.2015, 13:28
Levhadaki 'Özürlü' İfadesi Engellileri Üzdü

 (DHA) - SİVAS'ta bir cadde üzerinde bulunan 2 uyarı levhasında 'özürlü' ifadesinin yer alması engellileri üzdü. Çıkarılan yasa ile artık 'özürlü' kelimesinin kullanılmadığını belirten engelli dernekleri, tabelaların değiştirilmesini istedi.

Sivas'ta 2013 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 'sakat', 'özürlü' ve 'çürük' gibi ibarelerin, uluslararası hukuki metinlere ve literatüre uyumu amacıyla 'engelli' ifadesiyle değiştirilmesini öngören tasarı TBMM'de kabul edilerek yasallaştı. Özürlü kelimesinin rencide edici bir kelime olmasına istinaden dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan yasa ile Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak Sivas'ta Gülyurt Mahallesi, Abdulvahabi Gazi Caddesi üzerinde bulunan iki tabelada hala engelli kelimesi yerine 'özürlü' kelimesinin kullanılması dikkat çekti. Bölgedeki işitme engelliler okulu öğrencilerine karşı sürücüleri uyarma amaçlı tabelalarda halen, 'Duyma ve görme özürlü geçebilir' ifadeleri engellileri üzdü.

"KABUL ETMİYORUZ"


'Özürlü' kelimesinin işe yaramayan, deforme olmuş, işlevini kaybetmiş anlamına geldiğini ve bunu kabul etmediklerini söyleyen İbrahim Geneş Görme Engelliler Spor Kulübü başkanı Sefa Gülbil, şöyle dedi:

"Engelli' yerine 'Özürlü' kelimesinin kullanılması, bazı engelli gençlerin öz güvenini yitirmesine sebep oluyor. Bizler 'Özürlü' kelimesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Ben isteyerek görme engelli olmadım. Valimiz Alim Barut'tan, Belediye Başkanımız Sami Aydın'dan bu tabelaları kaldırıp yerine 'Engelli' ibaresi yazılı tabelalar konulmasını istiyoruz. Abdulvahabi Gazi Caddesi'nde bulunan tabeladaki özürlü yazısının da bir an önce kaldırılmasını rica ediyorum."

Cadde üzerinde bulunan iki tabeladan çevredekiler de rahatsızlık duyuyor. Cadde üzerindeki esnaflar, engellilerin bu tanımlamadan rahatsız olduğunu belirterek, değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@