Laiklik Yaşamsaldır, Anayasa’dan Silinemez!

ADD Bağcılar şubesi başkanı Mustafa Solak 27 Nisan günü 19.00'da Bağcılar Meydan'da yapılan basın açıklamasını ADD Bağcılar şubesi ve Tükoder (Tüketicileri Koruma Derneği) Bağcılar şubesi ile yaptık. Basın açıklamasını ADD şube başkanı okudu.

Haberler 28.04.2016, 17:42
Laiklik Yaşamsaldır, Anayasa’dan Silinemez!
TBMM başkanı İsmail Kahraman tuzak olarak niteleyeceğimiz yeni anayasa çalışmaları ile ilgili olarak yaptığı konuşmada, laikliğin "din düşmanlığı" olduğuna dair zihniyetlerini şöyle ortaya koyuyor:

“Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada üç anayasada laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye'de var. Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım. Ladinilik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı.”

Bir kere devlet ve onun temel metni anayasa dindar olmaz, insanlar olur. Dindarlık bireye özgüdür.

Laiklik, Cumhuriyet’in de kaynağıdır. Laiklik, egemenliğin tek kişi ve aristokrat zümreden millete geçme mücadelesidir. Dolayısıyla Cumhuriyet’e temel teşkil eder.

Laiklik, dinler ve din yorumları arasında tarafsız kalarak dinin oraya buraya çekiştirilmesinin önüne geçer.  Laiklik yoksa yaşam yoktur. Herkes kendi yorumunu dayatırsa toplumsal huzur kaçar. Laiklik, toplumsal çatışmanın önüne geçer. Laiklik, din ve vicdan özgürlüğünün güvencesidir.

Bu sebepler laiklik hava gibi su gibi yaşamsaldır. Laikliği anayasadan silme girişimlerini doğru bulmuyor ve TBMM başkanı İsmail Kahraman’ı istifaya davet ediyoruz.


 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@