Laikliğe Çağrı: İlericiler görev başına

AKP iktidarının “Cuma Genelgesi” kararı sonrasında bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, sendikalar, meslek örgütleri ve aydınların bir araya gelerek oluşturdukları Laikliğe Çağrı Birlikteliği kuruluşunu bir basın toplantısı ile duyurdu.

Laikliğe Çağrı: İlericiler görev başına

Basın toplantısında yapılan açıklamada “Anayasamızda ‘demokratik laik sosyal hukuk devleti’ olarak tarifini bulan cumhuriyet rejimi, 1920’lerden bugüne en büyük tehditle karşı karşıyadır. Tehdidin kendisi ise, bizatihi ‘laiklik karşıtı siyasi parti’ olarak hüküm giyen ve halen Yürütme Organı durumunda bulunan AKP Hükümetidir” denildi. 

“Türkiye’nin çeşitli kentlerinde, son olarak da Ankara’da yaşanan bombalı saldırıların arka planında hükümetin, selefi, vahhabi, cihatçı temelli örgütlere olan yakınlığı ve onlara ülkemizde örgütlenme rahatlığı sağlaması gerçeği yatmaktadır” denilen açıklamada şunlar yer aldı:

"Hükümet, neredeyse tüm komşularımızla olan dostluğumuzu, selefi, vahhabi, cihatçı örgütlere olan yakınlığına feda etmiş, sınırlarımızda bir tek dost ülke bırakmamış, geleceğimiz risk altına girmiştir. 

Diğer yandan hükümet, ülkemizde farklı inançlardan milyonlarca yurttaşımızın barış içinde yaşamalarını temin eden, demokratik-çoğulculuğun en değerli teminatı olan laikliğe kastetmiştir. Ortak yaşam, irade ve kararlılığımızın dengelerini altüst etmiş, mezhep farklılıklarını tetiklemeyi siyasetinin ana teması saymıştır. En nihayetinde ise Suriye coğrafyasındaki vahhabi saldırganlığını onaylarcasına Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar cephesinden yana pozisyon almıştır."

Açıklamada, Cuma günlerinin ve Cumhurbaşkanının doğum gününün tatil günü olmasının istendiğine dikkat çekildi. “Dinsel simge olduğu kuşku götürmeyen türban, bu siyasetin simgesi olarak kamusal alanda serbest bırakılmış, öğretmenler hatta kimi yargıçlar, görev sırasında türban takmaya başlamışlardır. Tüm ilk ve orta öğretim okullarında din dersi öğretmenlerinin tamamına yönetici sıfatı verilmiştir denilen açıklamada şöyle devam edildi:

“Dini faaliyetler, devlet hazinesi tarafından finanse edilmektedir. İmam ve cami giderleri devlet hazinesine yüklenmektedir. Devlet bürokrasisi, mezhepsel aidiyetlere göre şekillenmektedir. Demokrat, laik ve insan haklarından yana olan memurlar, bürokrasiden tasfiye edilmektedir. En kötüsü ise Hükümetin hiçbir iyi niyetli uyarıyı dikkate almaması, “dediğim dedik çaldığım düdük” demeye devam etmesidir. 

Unutulmamalıdır ki, imamın maaşı öğretim üyesinden, Diyanetin bütçesi, en eski ve en başarılı 16 üniversitemizin toplam bütçesinden daha yüksektir. Bu veriler, hükümetin nasıl bir Türkiye, nasıl bir dünya tasavvur ettiğinin ve o dünyada bizlere yer olmadığının en net kanıtı ve geleceğimizin kara habercisidir.”

Laikliğe Çağrı grubu çalışma ve hedeflerini ise şöyle sıraladı:

1.      Konu başlıkları ve önemli alanlara göre belirlediğimiz komisyonlarımız çalışmalarını daha sonra kamuoyu ile paylaşacaklardır. Çok net ve çarpıcı başlıklar halinde kaleme alınan çalışmalar, konusuna göre küçük kitapçıklar olarak basılacak ve kurumlarımız aracılığıyla kamuoyuna ulaştırılacaktır.

2.      İlki 3 Mart’ta Ankara’da olmak üzere çeşitli illerde “laiklik” konulu salon toplantıları ve tüm illerde basın açıklaması yapılacaktır.

3.      8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde “Emperyalizme karşı barış, gericiliğe karşı laiklik!” sloganıyla kadın-erkek hep birlikte yürüyeceğiz.

4.      Laiklik kavramını ve Cumhuriyet’in kazanımlarını anlatmak üzere salon toplantıları düzenleyerek, bu kavramların anlaşılması ve toplumsal yaşamımızda hak ettiği yeri kazanmasının çabası içinde olacağız.

5.      Başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere tüm illerimizde "Laikliğe Çağrı Birlikteliği" olarak çeşitli mitingler örgütleyeceğiz ve milyonlarla birlikte sokağa çıkacağız...

Birinci toplantısından itibaren birlikteliğin her geçen gün büyüdüğü ve güçlendiği, çok sayıda kurumun sorumluluk aldığı belirtilen açıklamada kamuoyuna, laiklik için bu birlikteliği güçlendirme çağrısı yapan grubun bileşenleri de alfabetik olarak şöyle:

ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği), ABF (Alevi Bektaşi Federasyonu), Acırlı Köyü Derneği, Aydos Dernekler Federasyonu, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Büro-İş Sendikası, CUMOK Ankara (Cumhuriyet Gazetesi Okurları), ÇAGEP, ÇAĞDEP, Çorum Hitit Dernekler Federasyonu, ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği), Divriği Vakfı, Enerji-İş Sendikası, Eğitim-İş Sendikası, Halkçı Gençlik Derneği, Genel Sağlık-İş Sendikası, İKD (İlerici Kadınlar Derneği), Kavaklıderem Derneği, Karaözü Şahruhlular Platformu, KARSFED (Kars ve Çevre İlleri Demokrat Dernekler Federasyonu), Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı, Kültür Sanat-İş Sendikası, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, HEKDER (Hacıbektaş Eğitim Kültür Derneği), Ozan-Der, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Tarım Orman-İş Sendikası, Tapu Çevre Yol-İş Sendikası, Tiyatro Pembe Kurbağa, TİHAK (Türkiye İnsan Hakları Kurumu), Tuncelililer Vakfı, Tüketici Hakları Derneği, Tüm Yerel-Sen Sendikası, UM:AG (Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı), Ulusal Eğitim Derneği, Varto Derneği, YARSAV, Yargıçlar Sendikası, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Ankara Şubesi, Yozgat Demokrat Dernekler Federasyonu.

abcgazetesi.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.