Kuzey Kore’de salgın paniği! Sokağa çıkma yasağı getirildi!

Dünya genelinde meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisinde sorunlar yaşanma sıklığı giderek artıyor. Özellikle solunum yolu rahatsızlıkları son günlerde oldukça fazla görülmeye başladı.

Kuzey Kore’de salgın paniği! Sokağa çıkma yasağı getirildi!

Son günlerde nedeni henüz tespit edilemeyen ve solunum yollarını etkileyen hastalığın hızlı bir şekilde yayılamaya başlaması, Kuzey Kore’de endişeye neden oldu. Artan vaka sayıları, Kuzey Kore’de önlemler alınmasını gerektirecek seviyelere ulaştı. Kuzey Kore’nin başkenti olan Pyongyang’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Beş gün sürecek sokağa çıkma yasağı ile salgının kontrol altına alınması bekleniyor.

YASAK UZAYABİLİR

Kuzey Kore’de korona virüsün artından meydana gelen ve çok sayıda kişiyi etkileyen bir salgın başladı. Nedeni henüz tespit edilemeyen bu salgın nedeni ile Kuzey Kore’nin başkentinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Beş gün sürecek olan sokağa çıkmaya yasağının uzayabilme ihtimaline karşı başkentte yaşayan halk, gıda stoklamaya başladı.

HASTALIĞIN NEDENİ BİLİNMİYOR

Kuzey Kore’de salgın paniği! Sokağa çıkma yasağı getirildi!

Kuzey Kore’de meydana gelen salgın, korona virüs döneminden sonra aynı sorunların tekrar yaşanmasına neden oldu. Solunum yolunu etkileyen bir hastalık olduğu bilinen salgın ile ilgili kayıtlara geçen başka bir bilgi bulunmuyor. Hastalığa neyin neden olduğu da henüz tespit edilemedi. Kuzey Kore’nin başkenti olan Pyongyang’da beş sürecek sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Vatandaşların gün içerisinde düzenli olarak vücut sıcaklıklarını ölçmesi ve evlerinden çıkmamaları istendi. Kuzey Kore'de, ilk Kovid-19 vakası Mayıs 2022'de açıklanırken ağustosta ise salgına karşı zafer kazanıldığı ilan edilmişti. Aynı sıkıntılı günleri yaşamak istemeyen Kuzey Kore, salgının ilk tespit edilmesi ile hemen kapanma uygulamasını devreye soktu. Kuzey Kore’nin başkentinde yaşayan vatandaşlar, beş günlük sokağa çıkma yasağının uzatılabileceğinden endişeli. Bu nedenle özellikle gıda ürünleri için stok yapmaya başladılar.

SONRAKİ HABER