'Kurtuluş savaşı Adana'dan başlatıldı'

Eski bakan Dr. Coşkun’dan belgeli iddia.

Haberler 20.11.2015, 11:38
'Kurtuluş savaşı Adana'dan başlatıldı'

Çukurova Belediyesi’nin düzenlediği toplantıda konuşan eski Turizm ve Tanıtma Bakanı, gazeteci-yazar Alev Coşkun, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan değil, Kasım 1918’de Adana’da başlatıldığını iddia etti; “Kuvayı Milliye’nin başlangıcı Adana’dır, Adana olmuştur” dedi.

BELGELERİYLE VE HEYECANLA ANLATTI

Çeşitli üniversitelerle hocalık da yapan eski bakanlardan gazeteci-yazar Dr. M. Alev Coşkun, Çukurova Belediyesi tarafından 14 aydır düzenlenen “Her Ayın 19’unda Saat 19.00’da” adlı etkinliğin bu ayki konuğu oldu. Orhan Kemal Kültür Merkezi’ndeki konferansında Coşkun, Mustafa Kemal’in çeşitli cephelerde ortaya koyduğu askeri dehasını anlattı; Kilikya (Çukurova) cephesini İngilizlere karşı 31 Ekim 1918’de Adana’da Şakirpaşa’daki bir bağ evinden kumanda ederek nasıl oluşturduğunu belgeleriyle ortaya koydu. Kanıtlara dayalı heyecan yüklü konuşması sık sık alkışlanan Alev Coşkun, dönemin Padişah yanlısı hükümeti tarafından 10 Kasım’da Adana’dan ayrılmak zorunda bırakılan Mustafa Kemal’in,“Asıl savaş şimdi başlıyor” diyerek Adanalılara veda ettiğine dikkat çekti.

“18 MAYIS 1919’DAN DAHA KÖTÜ DEĞİLİZ”

Atatürk’ün, İstanbul’a 13 Kasım 1918’de vardığı gün Boğaz’ın İngiliz, Fransız ve İtalyan gemileri tarafından işgal edildiğini görünce “Geldikleri gibi giderler” sözünü sarf ettiğine işaret eden Dr. Alev Coşkun, “15 Mart 1923’te Adana’yı ziyaret eden Büyük Atatürk Türkocağı’ndaki tarihi konuşmasında ‘Bende bu vekayiin hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur’ demiştir. Kuvayı Milliye, Kurtuluş Savaşı Adana’dan başlamıştır” diye konuştu. Coşkun sözlerini “Bugün, 18 Mayıs 1919’dan daha kötü değildir” diyerek noktalarken Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de “Kuvayı Milliyeci bir dedenin torunu olarak” gururla Coşkun’u dinlediğini söyledi. Çetin, Adana milletvekillerine de “Adana’nın adının ‘Yiğit Adana’ olması için çaba göstermeleri çağrısında bulundu

 

Kaynak: GerçekGündem

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@