Kurtulmuş'tan Işid'e Operasyon Sinyali: Sınırlarımız Dışında Da Mücadeleye Kararlıyız

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cerablus&r...

Haberler 09.11.2015, 21:15
Kurtulmuş'tan Işid'e Operasyon Sinyali: Sınırlarımız Dışında Da Mücadeleye Kararlıyız

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cerablus’ta Türkiye ile ABD’nin IŞİD’e karşı ortak operasyon yapacağı yönündeki iddialara, “IŞİD başta olmak üzere birçok örgüt Türkiye’yi doğrudan doğruya tehdit altına almak istemektedirler. Türkiye, IŞİD’e ve Türkiye’ye tehdit oluşturan tüm terör örgütlerine karşı, nasıl kendi sınırlarımız içinde bir mücadele veriyorsak, sınırlarımız dışında da mücadelede kararlıdır ve hiçbir örgütün Türkiye’ye karşı bir tehdit oluşturmasına müsaade etmeyecektir” diyerek cevap verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, basın toplantısı düzenledi. Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, Başbakan Davutoğlu’nun geçici hükümette görev alan bakanlara teşekkürlerini ve takdirlerini ifade ettiğini belirten Kurtulmuş, “Bakan arkadaşlarımız da bu süreçte hükümette bulunmaktan duydukları memnuniyeti ve seçim sonuçları nedeniyle Başbakanımızı tebrik ettiler. Türkiye demokrasinin bakımından Türkiye bir ilki yaşadı. Çok partili siyasi hayatımızda ilk sefer 7 Haziran seçim sonuçlarında, hükümet kurulamadı ve hükümet kurulamaması sonucunda da Cumhurbaşkanımız anayasal yetkilerini kullanarak, Türkiye’de geçici bir bakanlar kurulunu görevlendirdi. Bu bir ilkti ve bunu da Türkiye başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş oldu. İnşallah bundan sonra Türkiye’de böyle bir şey olmaz. Türkiye’de geçici bir hükümetin nasıl kurulabileceği, nasıl işleyebileceği başarılı bir şekilde ortaya koymuş oldu” diye konuştu.

 

-“İFTİHARLA, GURURLA İFADE EDEBİLİRİZ Kİ…”-

 

Bu hükümetin birinci vazifesinin Türkiye’yi huzurla seçime götürmesi olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Çok şükür iftiharla, gururla ifade edebiliriz ki Türkiye suhuletle seçime götürüldü ve bu süre içinde karşılaşılan bütün zorluklarla da kalıcı bir hükümet tavrıyla mücadele edildi. Özellikle terörle mücadele konusunda denebilir ki on yıllarca en etkili mücadele dönemlerinden birisini yaşadık. Terör örgütlerinin önemli bir kısmını, özellikle Türkiye’de faaliyet gösteren 3 terör örgütünün eş zamanlı operasyonlarına karşı hükümet hiç taviz vermeden kararlılıkla icraatlarını sürdürdü. Terörle mücadelede bir başarı sağlanmış oldu” değerlendirmesinde bulundu.

 

-“EN OLAYSIZ SEÇİMLERDEN BİRİYDİ”-

 

Ekonomi alanında da hükümetin üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirdiğine vurgu yapan Kurtulmuş, “Bu hükümet geçici bir hükümet olmakla birlikte, bu süreci başarılı bir şekilde yürütebildi ve Türkiye’yi önemli bir şekilde 1 Kasım seçimlerine götürerek, hem seçim öncesinde, hem seçim gününde hem de seçim gününden sonraki süreçte, Türkiye uluslararası gözlemcilerin hiçbir şekilde, en ufak bir söz söylemediği, açık, demokratik bir seçimi geride bırakmış oldu. Seçim güvenliğinin sağlanması bakımından çok üstün bir koordinasyon yapan emniyet kuvvetlerimize teşekkürlerimizi, tebriklerimizi ifade ediyoruz” dedi.

1 Kasım seçimlerinin geçmiş seçimlere kıyasla en olaysız seçimlerden biri olduğunu, hiçbir yaralanma ve ölüm olayı olmadığını belirten Kurtulmuş, “Ufak tefek sürtüşmelerin dışında, Türkiye genlinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere ciddi bir şekilde başarılı, sükûnetli ve olaysız bir seçim günü geride bırakılmıştır” diye konuştu.

 

-“HEDEFLERİ SEÇİMLERİ ERTELETMEKTİ”-

 

Seçim sonuçlarına itirazın en az olduğu seçimlerden birinin yaşandığını kaydeden Kurtulmuş, “Bir diğer başarı, Türk siyasi tarihinin en yüksek katılımlı seçimlerinden birisidir. Vatandaşımız güvenlik ortamının sağlanmasını görmüş, Türkiye’de teröre karşı verilen mücadeledeki etkinliği anlamış, özellikle güven ve istikrarın sağlanması için 1 Kasım’da sandıklara büyük bir şekilde teveccüh göstererek oylarını kullanmıştır. Bu süreçte gösterdiği demokratik olgunluk dolayısıyla bütün seçmenlerimize teşekkür ediyoruz, vatandaşlarımızın 1 Kasım’ı demokrasi bayramına dönüştürmüş olmalarında da ayrıca gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” dedi.

Geçici hükümet olarak görev yapan Bakanlar Kurulu’nun göreve geldiğinde Türkiye’nin ağır bir terör sorunuyla Türkiye’nin baskı altına alındığını belirten Kurtulmuş, “Suruç katliamı ile Ankara katliamıyla birlikte, bu katliamı yapanlar, bu katlımı yapanların arkasında duranlar, onların arkasındaki siyasi iradeleri onların arkasındaki terör örgütüne güç veren, kuvvet veren eller belki şunu istiyorlardı, ‘Türkiye bu terör ortamının içinde kalsın ve Türkiye bu seçimleri dahi gitmesin, ertelesin.’ Hedefleri bu ülkenin birliği, bütünlüğüydü doğru. Aynı zamanda hedefleri 1 kasım seçimleriydi. 1 Kasım seçimlerinin böylesine güzel bir şekilde yapılmış olması, 1 Kasım seçim sürecinde de herkesin istediği şekilde özgür propaganda yaparak, seçim gününde de vatandaşlarımızın özgür şekilde oylarını vermesi, sonuçları itibariyle çok yüksek bir temsil oranının çıkması, yüne sonuçları itibariyle de çok yüksek bir katılım oranı ve uluslararası gözlemcilerin tamımın ittifakıyla çok demokratik bir seçimin olması Türkiye için çok önemliydi. Bunları şimdi gururla ifade ediyoruz. Ama milletçe endişelendiğimiz anlar oldu. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

-“17’SİNDE YEMİN TÖRENİ OLACAK”-

 

YSK’nın takvimine göre Kasım ayının 17’sinde TBMM’de yemin törenin başlayacağını aktaran Kurtulmuş, “Ondan sonraki 5 gün içinde TBMM’de başkanlık seçimi gerçekleştirilecek, hemen arkasında da Sayın Başbakan Türkiye’nin 64. Hükümetini kurma görevini Sayın Cumhurbaşkanımızdan alarak hükümeti kurma çalışmalarını başlatacak” diye konuştu.

 

-“HİÇ KİMSENİN ELİNE SİLAH ALMAMASI İLK ŞART”-

 

Kurtulmuş, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Çözüm sürecinin bundan sonra nasıl devam edeceğinin sorulması ve HDP ve PKK terör örgütü elebaşı Öcalan’ın bundan sonra muhatap alınmayacağı yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine Kurtulmuş, Türkiye’de 37 yıldır devam eden bir terör sorunu olduğunu belirtti.

Adına ne denirse densin “milli birlik ve kardeşlik projesi” olarak gördükleri sürecin, Türkiye için hayati bir önem taşıdığının altını çizen Kurtulmuş, “Türkiye’de toplumun bütün kesimlerinin barış ve kardeşliğe sahip çıkacağı bir düzenin başlaması lazım. Bizim başından beri söylediğimiz şey şudur, ‘terör örgütü veya muzahir güçlerin ikiyüzlü davranmamaları gerekir.’ Bir elinizde silah olacak, diğer elinizle halay çekeceksiniz böyle bir şey olmaz. Öncelikli olarak, bütün silahların gömülmesi, üzerine beton atılması, bir daha bu aziz vatanda hiç kimsenin, eline silah almaması ilk şart. Bu sağlandıktan sonra, bu ortaya çıktıktan sonra terör örgütünün Türkiye’de hareket etmesinin imkanı ortadan kaldırıldıktan sonra Türkiye’de bütün vatandaşlarımızın sahip çıktığı, barış, milli birlik ve kardeşlik süreci bütün yönleriyle ortaya koyulacak. Geçtiğimiz 13 yılda AK Parti iktidarlarında işin önemli bir kısmı halledilmiştir” dedi.

 

-“BU TÜRKİYE’NİN VARLIK MESELESİDİR”-

 

Cerablus’ta Türkiye ile ABD’nin IŞİD’e karşı ortak operasyon yapacağı yönündeki iddiaları da değerlendiren Kurtulmuş, Türkiye’nin 20 Temmuz’dan sonra çok zor bir sürece girdiği belirtti. Üstün bir koordinasyonla bu sürecin geçirildiğini anlatan Kurtulmuş, “Türkiye üzerindeki tehdit sadece Türkiye sınırları içindeki terör tehdidi değildir. Özellikle Suriye ve Irak’tan kaynaklı, sınırımızın öte tarafında yönetilemeyen iki ülkeden bahsediyoruz. Özellikle Suriye’de örgütlerin cirit attığı bir coğrafya söz konusudur. Diyebiliriz ki Suriye bir örgütler konfederasyonu haline dönmüştür. IŞİD başta olmak üzere birçok örgüt Türkiye’yi doğrudan doğruya tehdit altına almak istemektedirler. Türkiye, IŞİD’e ve Türkiye'ye tehdit oluşturan tüm terör örgütlerine karşı, nasıl kendi sınırlarımız içinde bir mücadele veriyorsak, sınırlarımız dışında da mücadelede kararlıdır ve hiçbir örgütün Türkiye’ye karşı bir tehdit oluşturmasına müsaade etmeyecektir. Bu Türkiye’nin varlık meselesidir. Bekası meselesidir. Bu konuda Türkiye üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirecektir. Bu örgütlerin Türkiye’ye doğrudan tehdit oluşturmalarını engellemek için de girişimlerde bulunacaktır” dedi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@