Kurtulmuş: 5 Kilometre Uzakta Delil Toplandı

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gar katliamını soruşturan uzman ekiplerin patlamanın be...

Haberler 13.10.2015, 13:55
Kurtulmuş: 5 Kilometre Uzakta Delil Toplandı

ANKARA(ANKA) – Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gar katliamını soruşturan uzman ekiplerin patlamanın beş kilometre uzağına kadar delil topladığını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş gazetecilerin gar katliamı soruşturmasının nasıl yürüdüğüne ilişkin sorularını cevapladı. Kurtulmuş, işinin ehli ve uzman ekiplerin çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini belirterek, “En ufacık bir delilden işin mahiyetini anlayabilen herhangi bir parçanın, sizin benim için yolda giderken görsek bir çöp, bir metal parçası zannedeceğimiz bir mesele, olay yeri inceleme ekipleri ve uzmanları bakımından çok kuvvetli bir delil olarak bulunuyor ve bunların hepsi muhafaza edildi. Çok uzak, dediğim gibi beş kilometreye yakın alanda olayla ilgili bütün deliller toplandı” dedi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş deliller ve soruşturmayla ilgili spekülasyona girilmemesi gerektiğini bildirdi.

Patlamada görevi ihmal ve ardından istifa ya da görevden alma olup olmayacağına ilişkin bir başka soruya ise Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Olay olduğu andan itibaren bütün süreçleri takip etmek, tahlil etmek, varsa en ufak bir eksiklik, en ufak bir ihmal, en ufak bir hata… bunları ortaya çıkarmak için müfettişler görevlendirildi. Şu anda çok titiz bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma sonunda, yani müsaade edin de bu çalışmalar ortaya çıkıp, müfettiş raporları ortaya çıkınca bir değerlendirme ortaya çıkacak. Şu anda bu değerlendirme ortaya çıkmadan herhangi birisi için ‘şu görevden alınsın, bu görevden alınsın’ demek en azından haksızlıktır diye düşünüyorum. Soruşturma ortaya çıkra, ne olup ne bittiği anlaşılıp burada varsa kusur ihmal onun gereği yapılır” dedi.

Şırnak’taki ceset olayında da soruşturmanın çok kısa süre içerisinde bittiğini örnek veren Numan Kurtulmuş, “Yani sizin bir şey kesin karar vermeniz için kesin deliller üzerinde konuşmanız lazım. Spekülasyon yaparak bir vatandaş olarak, bir gözlemci olarak dışarıdan konuşan birisi olarak herhangi bir kanaat ifade edersiniz ama devlet adına yetkili bir şey konuşuyorsa bunun mutlaka delille konuşulması lazım, o deliller ortaya çıktığı zaman da gereğinin yapılması lazım” dedi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@