Kurbanlıklar tükenmek üzere

İZMİR'de Bornova Belediyesi denetimindeki Işıkkent kurbanlık satış yerine besiciler tarafından çeşitli kentlerden getirilen kurbanlıklar, Kurban Bayramı'na kısa süre kala tükenmeye başladı.

Haberler 21.09.2015, 12:26
Kurbanlıklar tükenmek üzere
Tufan HAMARAT/İZMİR, (DHA)- İZMİR'de Bornova Belediyesi denetimindeki Işıkkent kurbanlık satış yerine besiciler tarafından çeşitli kentlerden getirilen kurbanlıklar, Kurban Bayramı'na kısa süre kala tükenmeye başladı. Bazı çadırlarda kurbanlıklar tamamen satılırken, bazı çadırlarda az sayıda kurbanlık kaldı. Besiciler, müşterilerin fiyatlardan şikayetçi olduklarını, ancak satış yeri ücreti ve kurbanlıkların nakliyesi gibi nedenlerle maliyetin arttığını, bunun da kurbanlıklara yansıtıldığını söyledi.

Bornova Belediyesi’nin Işıkkent’te yaklaşık 40 dönüm alana kurduğu kurbanlık satış ve kesim yerinde yaklaşık 170 çadır bulunuyor. Besiciler tarafından çeşitli kentlerden getirilen kurbanlıklar Kurban Bayramı'na kısa süre kala tükenmeye başladı. Bazı çadırlarda kurbanlıklar tamamen satılırken, bazılarında az sayıda kaldı. Kars'ın Kağızman İlçesi'nden İzmir'e gelen 38 yaşındaki Nesim Çelik, şöyle dedi:

"Bu yıl 30 büyükbaş kurbanlık getirdim, bunlardan 25'i satıldı. 4-5 yıldır buraya kurbanlık getiriyorum, geçen yıl kurbanlık sayısı fazla olduğundan elimizde kaldı. Ancak bu yıl hayvan sayısı az." 

Bir diğer besici, 40 yaşındaki Veli Bulut ise, bu yıl 25 kurbanlık getirdiğini, hayvan fiyatlarının yerinde yüksek; bunları almak isteyenlerin alım gücünün az olduğunu belirterek, "Geçen yıl bu alanda 400 çadır vardı. Bu yıl ise hayvan sayısı az. İnsanlar fiyatların yüksek olmasından şikayet ediyor. Ancak maliyetimiz yüksek. Bu çadır yeri bile bize 5- 6 bin TL'ye mal oldu, kurbanlıkların nakliyesi de 5 bin TL'yi buldu. Buradaki masrafımız 20 bin TL'ye kadar çıkıyor. Elimde 10 kurbanlık kaldı, umarım onlar da satılır. Müşteriler bekleyince fiyatın düşeceğini sanıyor, ama kimse zararına satış yapmaz. Eğer satamazsak geri götürürüz. Biz kimsenin kurbansız kalmasını istemiyoruz" diye konuştu.

Besiciler, müşterilerin fiyatlardan şikayetçi olduklarını, ancak satış yeri ücreti ve kurbanlıkların nakliyesi gibi nedenlerle maliyetin arttığını bunun da kurbanlıklara yansıtıldığını dile getirdi. Besiciler büyüklüklerine göre koyun ve koçların fiyatlarının 650 ile bin TL, düvelerin 4 bin 500 ile 6 bin TL, danaların 6 bin ile 17 bin TL arasında değiştiğini belirtti. Kurbanlıkların kilo fiyatları da büyükbaşta 17-18 TL, küçükbaş da ise 15 TL civarında bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@