Kurban Etleri Yine Sucuk Oldu

KAYSERİ’de kestikleri özellikle büyükbaş hayvanların kurban etini sucuk yaptırmak isteyenler kasaplar ile cadde ve sokaklarda her köşe başına kurulan tezgahlarda kuyruk oluşturdu.

Haberler 26.09.2015, 14:25
Kurban Etleri Yine Sucuk Oldu
(DHA)- KAYSERİ’de kestikleri özellikle büyükbaş hayvanların kurban etini sucuk yaptırmak isteyenler kasaplar ile cadde ve sokaklarda her köşe başına kurulan tezgahlarda kuyruk oluşturdu. Kayseri Kasaplar Odası, kurban bayramında kasaplar dışında her meslek grubundan kişilerin açık havada sağlıksız ortamda kıyma çekip, sucuk doldurmasına tepki gösterdi.

Sucuk yaptırmak isteyen Kayserililer 1 kilo kıyma çekimi için 1 TL, 1 kilo sucuk yapımı için 1.5 TL ödedi. Kayserililer, kurban etinin dağıtılmayacak yağlı kısımlarının sucuk olarak değerlendirildiğini anlatırken sucuk yapılacak 10 kilo kıyma et itin 1 kilo sarımsak, 1 kilo tuz, 1 kilogram tatlı biber, 100 gram kimyon, 100 gram karışık baharat ve 20 metre kurutulmuş bağırsak gerektiği, bağırsaklara doldurulan sucuğu 1 hafta kadar kurutulduktan sonra yenildiğini söyledi.

Kasaplar Odası Başkanı Adnan Aydın, yıllardan bu yana tüm uyarılarına rağmen her kurban bayramında paslı, bakımsız makinelerde, sağlıksız ortamda, toz-toprak içinde açık havada kıyma çekilirken, bir yandan da sucuk yapıldığını eline bir makine geçiren kaldırıma tezgah kurup, et çektiğini söyledi.

Kayseri Müftüsü Doç.Dr. Şahin Güven, bayram öncesi yaptığı açıklamada ailelerin ikram ettikleri etlerin dışında kalan etleri 1 yıl boyunca tüketmek için sucuk yaptığını hatırlatırken "Kardeşlerimize evlerinde kurban etlerini sucuk yapmak yerine bunları ikram etmelerinin hem Rabbimizin hoşuna gideceğini hem de bizi mutlu ve huzurlu edeceğini hatırlatmak istiyorum. Hemşerilerim gelin bu yıl kurban etlerimizi sucuk, sucuk içi yapmayalım. Bunları ihtiyaç sahipleri kardeşlerimize bir an önce ulaştıralım" demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@