Kur'an-I Kerim Portekizce De Okunabilecek

Kaynak Kültür Yayın Grubu tercümesi 3 yıl süren Portekizce Kur’an

Haberler 23.07.2015, 15:07
Kur'an-I Kerim Portekizce De Okunabilecek

ANKARA (ANKA) - Kaynak Kültür Yayın Grubu tercümesi 3 yıl süren Portekizce Kur’an-ı Kerim hazırladı.

Birleşmiş Milletler’in verilerine göre dünyada 7 bin ile 8 bin arasında dil bulunuyor. Araştırmalar dünyada en hızlı yayılan dinin İslam olduğunu belirtiyor ancak İncil, 531 farklı dile tercüme edilmişken, Kur’an-ı Kerim sadece 114 farklı dilde okunabiliyor.

Uzunca bir zamandır konu ile ilgili çalışmalar yapan Kaynak Kültür Yayın Grubu tarafından hazırlanan meal ile dünyada Portekizce konuşan 200 milyona yakın kişinin Kur’an-ı Kerim’i okuyup, anlaması hedefleniyor.

Kaynak Kültür Yayın Grubu, dünyada kaliteli Kur’an-ı Kerim mealine olan ihtiyacı dikkate alırken ve Araştırmacı Yazar Ali Ünal tarafından hazırlanan Kur’an meali Portekizce’ye tercüme edilerek yayınlanıyor. Daha önce İngilizce, İspanyolca, Almanca ve Lehçe (Polonyaca) dillerinde meal yayınlayan Kaynak Kültür Yayın Grubu, Portekizce Kur’an-ı Kerim meali ile büyük bir ihtiyaca cevap veriyor.

Mealin yayına hazırlanma süreciyle ilgili bilgi veren Kaynak Yayın Grubu Yabancı Edisyonlar Koordinatörü Fikret Yaşar, “Portekizce mealinin yayına hazırlık süreci dört yıl kadar sürdü. Sadece tercüme edilmesi üç yıl kadar sürdü. Redaksiyon ve son kontrol aşamaları da bir yıl kadar zaman aldı. Eserin Kur’an olması sebebiyle, titiz bir çalışma yapmaya gayret ettik. Tercümeyi; bazı eserleri Portekizce’ye kazandıran, Brezilya’da İslami literatüre vakıf, Müslüman ve Arap kökenli yazar Samir Al Hayek yaptı” dedi. (ANKA)

(HTC/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@