Kültür Bakanlığı Özel Tiyatrolara Rekor Destek Sağlayacak

ANKARA(ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel tiyatroların 2015...

Haberler 09.10.2015, 21:40
Kültür Bakanlığı Özel Tiyatrolara Rekor Destek Sağlayacak

ANKARA(ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel tiyatroların 2015-2016 projeleri için 4 milyon 590 bin TL destek sağladı. Bakanlık böylece bugüne kadar özel tiyatrolara sağlanan en yüksek destekle bir rekora imza attı.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, rekor desteği Twitter hesabından, “Bakanlığımız özel tiyatroların 2015-2016 sezonu projeleri için, bu zamana kadar dağıtılan en yüksek miktar olan 4.590.000 TL ödenek dağıttı” cümleleriyle duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca özel tiyatroların projelerine yapılan yardımlardan yararlanmak üzere, 123 profesyonel, 43 çocuk oyunu, 142 amatör ve 75 geleneksel kategoride olmak üzere toplam 383 özel tiyatro başvuru yaptı.

Özel tiyatroların başvuruları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. A. Halûk Dursun’un başkanlığında, Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdür V. A. Nejat Birecik, Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Bozkurt Kuruç, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Suat Nazmi Özturna ve Sanatçı H. Ulvi Alacakaptan’dan oluşan Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendi.

 

-TÜRK OYUN YAZARLARINA AİT ESERLER DAHA FAZLA SAHNE ALACAK-

 

Değerlendirme Komisyonu, bu zamana kadar bir sanat sezonu için dağıtılan en yüksek miktar olan toplam 4 milyon 590 bin lira ödeneğin, 92 profesyonel, 40 çocuk oyunu, 54 amatör ve 49 geleneksel olmak üzere bu zamana kadar bir sanat sezonunda projesine destek sağlanan en çok sayı olan 235 özel tiyatronun projesine dağıtılmasına karar verdi.

Değerlendirme Komisyonu tarafından, Türk tiyatrosunu bütün yönleriyle desteklemek amacıyla son yıllarda olduğu gibi Türk oyun yazarlarının eserlerine öncelik verildi, profesyonel tiyatrolar kategorisinde yardım yapılması uygun görülen projelerden Türk oyun yazarlarına ait olanlarına bütçe imkânları çerçevesinde ek bir maddi katkı yapılması sağlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2002 yılında profesyonel kategoride başvuru yapan özel tiyatroların yaklaşık yüzde 55’i Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih etmişken; 2015 yılında bu oranın yüzde 75’in üzerinde bir seviyeye yükseldiği belirtildi.

Bu yıl, yeni girişimlerin desteklenerek bu alana da çoğulcu ve demokratik bir işleyiş kazandırmak amacıyla 18 profesyonel, 4 çocuk oyunu, 7 amatör ve 1 geleneksel kategoride olmak üzere toplam 30 özel tiyatro Bakanlığın yardımlarından ilk kez yararlanmaya hak kazanırken, bununla birlikte, daha önce amatör kategoride başvuru yapmakta iken profesyonel kategoride proje sunan 4 özel tiyatro, tiyatroların profesyonelleşerek kurumsal bir kimlik kazanmasını sağlamak adına desteklendi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@