Kültür Bakanı Topçu'dan Ahıska Türkleri İçin…

-Kültür Bakanı Yalçın Topçu, Ahıska Türklerinin ata yurtlarından sürgün e...

Haberler 14.11.2015, 10:25
Kültür Bakanı Topçu'dan Ahıska Türkleri İçin…

-Kültür Bakanı Yalçın Topçu, Ahıska Türklerinin ata yurtlarından sürgün edilişinin yıl dönümünde; zalime “Gökyüzündeki ayı Ahıska’nın câmisindeki hilâlden  çok daha kolaylıkla sökebilirsiniz!” inancıyla karşı duran, ezelden bu yana ana yurt saydıkları toprakları cesur, yiğit, dürüst ve adil kanlarından ödün vermeden savunan ve bu uğurda şehit düşmekten geri durmayan Ahıska Türklerini rahmet ve şükranla yad ettiğini bildirdi.

ANKARA(ANKA) – Kültür Bakanı Yalçın Topçu, Ahıska Türklerinin ata yurtlarından sürgün edilişinin yıl dönümünde; zalime “Gökyüzündeki ayı Ahıska’nın câmisindeki hilâlden  çok daha kolaylıkla sökebilirsiniz!” inancıyla karşı duran, ezelden bu yana ana yurt saydıkları toprakları cesur, yiğit, dürüst ve adil kanlarından ödün vermeden savunan ve bu uğurda şehit düşmekten geri durmayan Ahıska Türklerini rahmet ve şükranla yad ettiğini bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Ahıska Türklerinin ata yurtlarından sürgün edilişinin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Tek suçları Türk ve Müslüman olmak olan Ahıska Türklerinin, haksızlığa, zulme ve baskılara her daim “dur” demeyi bilen ataların evlatları olarak direndiklerini, ancak önde gelen aydınların çeşitli düzmece suçlarla tutuklanıp öldürülmesi yahut da sürülmesinin kısa sürede tüm topluluğun kaderi haline dönüştüğünü hatırlatan Bakan Topçu şöyle devam etti:

“Dünya tarihine ‘karagün’ olarak geçen bir kış gecesi binlerce Ahıska Türkü, askerler tarafından kuşatıldı, hayvan vagonlarına dolduruldu, vatanlarından sökülerek sürgün edildi; birçoğu yollarda can verdi; sağ kalanlar ata yurtlarından ebedi ayrılığa mahkûm, gittikleri yerlerde yıllar sürecek acılara maruz kaldılar. Ancak onlar nerede yaşarlarsa yaşasınlar, neye maruz kalırlarsa kalsınlar dil, din, kültür ve geleneklerini bırakmadılar.

Bugün bu dikenli yol boyunca kaybettiğimiz kardeşlerimizin anıları önünde saygıyla eğilirken yaşanan bu utanç ve acının ilk günkü gibi yüreklerimizi dağladığını, bir parça olsun eksilmediğini belirtmek isterim.

Yeniden vatana dönme yolunda Fergana olayları da dahil, aynı acıları tekrar tekrar yaşayan Ahıska Türkleri şunu bilmelidir ki; hak ettikleri insanca yaşam için bizler her daim yanlarındayız! Gerek uluslararası toplum nezdinde gerekse ülkelerle ikili ilişkilerimiz kapsamında haklı mücadelelerinde kardeşleri olarak birlikte nefes alıp birlikte adım atacağız.”

Bakan Yalçın Topçu ilahi yazgısı ve inançlı gönülleriyle dünya coğrafyasındaki asimilasyon ve zulümlere karşı dimdik durarak mazlumların hamisi olan kadim medeniyetin Ahıskalı soydaşları da asla yalnız bırakmayacağını anlattı.

Topçu, “Yüzyıllardır sistemli çabalarla yıldırılmaya ve asimile edilmeye çalışılan yüce Türk kimliğinin sahipsiz olmadığının bilinmesini istiyor, Yaradan’ın sonsuz rahmetinin Ahıska şehitlerinin üzerinde olmasını diliyorum” dedi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@