Kültür Bakanı: 17 Eylül Demokrasi Bayramı Olsun

ANKARA (ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, “Adnan Menderes’in azi...

Haberler 16.09.2015, 16:05
Kültür Bakanı: 17 Eylül Demokrasi Bayramı Olsun

ANKARA (ANKA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, “Adnan Menderes’in aziz hatırasına ve demokrasiye saygı düşüncesiyle ‘17 Eylül Demokrasiye Saygı ve Menderes’i Anma Günü’ adıyla bu günün resmi gün olarak bayram havasında kutlanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Topçu, 54 yıl önce idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’in ölüm yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. “Yakın tarihimize utanç sayfası olarak geçen bir karanlık dönem ve hukuk garabetleriyle dolu sözde yargılamayla eski başbakanlarımızdan merhum Adnan Menderes’in haksız yere idam edilişinin 54. yılını hüzün ve ibretle anıyoruz” diyen Topçu, Menderes’in Türkiye’nin çarıktan medeniyete geçişinin, ‘beyaz devrim’in, Anadolu ihtilalinin sembolü olduğunu ifade etti.
Menderes’in, bu milletin hürriyet mücadelesinin abideleşmiş bir şahsiyeti olarak maşeri vicdanlarda sarsılmaz bir mevki kazandığını, Menderes’in millete hizmet yolunda canını vermiş bir “kahraman” olduğu değerlendirmesinde bulunan Topçu şöyle devam etti:

“Menderes gibi vatan ve hürriyet sevdalısı abide şahsiyetlere sahip çıkmak O’nun ilke ve hayallerini takip etmekten geçer. Bu vesileyle Adnan Menderes’in aziz hatırasına ve demokrasiye saygı düşüncesiyle 17 Eylül Demokrasiye Saygı ve Menderes’i Anma Günü adıyla bu günün resmi gün olarak bayram havasında kutlanması gerektiğini düşünüyorum. Menderes’in idam edildiği tarih olan 17 Eylül artık utançla değil bütün demokrasi mağdurları adına gelecek nesillere de bir mesaj olması anlamında demokrasi bayramı olarak anılmalıdır. İnşallah bir an önce bu konu gündeme alınıp gerekli yasal düzenlemeler yapılarak hafızalarda kara gün olarak bilinen bu günü bayram gününe dönüştürülür. Türkiye, yakın tarihiyle yüzleşmeli, gerekirse hesaplaşmayı başarabilmelidir. Yakın tarihimizin gerçek kahramanlarına ise hakları olan itibarları iade edilmelidir. Artık milletimiz, 27 Mayıs’ları, 12 Eylül’leri lanetlemeli, hafızalardan kötü izler silinmeli 17 Eylül’leri ise bayram havasında anmalıdır. Milliyetçi, muhafazakar ve demokrat ilkelerin belirlediği siyasi hayatında daha güvenli daha özgür ve daha refah içinde bir Türkiye sevdasıyla demokratikleşme ve sivilleşme mücadelesi veren yakın tarihimizin en önemli siyasi mazlumları olan Merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarına Yüce Allah’tan bir kez daha rahmet diliyor, Türkiye’nin bir daha böyle karanlık dönemler yaşamamasını temenni ediyorum.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@