KPSS davasında Ünal Yarımağan ifade verdi

KPSS davasında sanıklar arasında yer alan ÖSYM eski başkanı Ünal Yarımağan ifade verdi.

Haberler 01.04.2016, 13:07
KPSS davasında Ünal Yarımağan ifade verdi

odatv.com -

2010 yılında gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 230 kişi hakkında açılan davanın altıncı duruşması yapıldı. Davada sanıklar arasında yer alan ÖSYM eski başkanı Ünal Yarımağan ifade verdi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın altıncı duruşmasına sanıklar ÖSYM eski Başkanı Ünal Yarımağan, ÖSYM görevlisi Mehmet Altunay ve üç sanık katıldı. Başkanlık döneminden önce de ÖSYM’ye çalıştığı bilgisini veren Ünal Yarımağan, “Sınav olunca kopya da oluyor. Bütün önlemleri almıştık. Matbaa özel olarak kurulmuştu. Soruların nasıl çıktığını bilmiyorum. Basında çıkan haberler üzerine inceleme yaptık ve sınavı iptal ettik. YÖK başkanı istifamı istedi ben de istifa ettim. İstifa edince yeteri kadar araştırma yapamadık.” ifadelerini kullandı.

Suçlamaları kabul etmediğini ve soruların sızdırılması ile ilgili bilgisi olmadığını kaydeden Yarımağan şöyle devam etti: "Şekilli sorularda kopya yoktu. Düz metinli sorularda kopya vardı. Son bir kez soruları biri okur, diğerleri düzenler. Benim tahminim, uzaktan dinleme ile sorular alınmış olabilir. Daha önce de 120’de 120, 60’da 60 yapan vardı. Zafiyetimizin olduğunu düşünmüyorum.”

Yine davanın sanıklarından ve örgüt yöneticiliğinden yargılanan Hanefi Sözen ile telefon irtibatının hatırlatılması üzerine Yarımağan, “Konuştuğumu hatırlamıyorum. Benim dışımda da odaya çok kişi giriyordu. Onlar konuşmuş olabilir.” dedi.

Mehmet Altunay ise suçlamaları kabul etmediği, soruların sızdırılması veya çalınması olayında yer almadığını söyledi.

Diğer sanıkların savunmalarının ardından duruşma sona erdi. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Musa Yeşil, Cuma günleri tutuksuz sanıkların gelmesi halinde ifadelerini alacaklarını söylemişti. 230 sanığın yer aldığı davada 59 sanığın savunması tamamlandı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@