KPSS Adayları Yine mi Unutulacak?

Haberler 23.03.2016, 11:41
KPSS Adayları Yine mi Unutulacak?

 2014 KPSS puanıyla yapılacak son merkezi atama öncesi adayların kontenjanlar konusunda endişeli bekleyişi sürüyor

2014 KPSS puanıyla yapılacak son merkezi atama öncesi adayların kontenjanlar konusunda endişeli bekleyişi sürüyor. B grubu kadrolar için çift yıllarda yapılan sınavlarda elde edilen puanlarla toplam dört kez yapılan merkezi yerleştirmelere başvuran memur adayları için 2014 KPSS puanlarına göre önlerinde sadece tek bir atama kaldı. Önceki 3 merkezi atama dönemine bakıldığında sınava giren aday sayısına karşılık kontenjanlar oldukça yetersiz kalmıştır. Önceki Merkezi Atamalar ve Açılan Kadro Sayıları 2014 KPSS puanlarıyla ilk merkezi yerleştirme ataması 2014 Kasım'da gerçekleştirilmişti.

O atamada kamu kurumlarına toplam 5 bin 67 kontenjan ayrılmıştı. Lisans düzeyinde 3715, Önlisans düzeyinde 770 ve Ortaöğretim/Lise düzeyinde 582 kadro açılmıştı. İkinci merkezi atama 2015 Haziran'da 13 bin 213 kadro açılırken lisans düzeyinde 7058, önlisans düzeyinde 4120 ve ortaöğretim/lise düzeyinde de 2035 kişilik kadro açıldı. Üçüncü merkezi atama olan 2015 Kasım yerleştirmesinde ise son dönemlerin en düşük kadro sayısı olarak 2 bin 159 kadro açılmış, bunlardan 1439 adeti lisans mezunlarına, 575 adeti önlisans mezunlarına ve 145 adeti ortaöğretim/lise mezunlarına ayrılmıştır.

Oysa 2014 KPSS'ye lisans düzeyinden 1 milyon 128 bin 32, önlisans düzeyinden 779 bin 314, ortaöğretim/lise düzeyinden ise 1 milyon 683 bin 696 aday katılmıştır. 2016/1 Atamasında Kaç Kadro Açılır? 22 Haziran- 1 Temmuz tarihleri arasında alınacak tercihler için kamu kurumları personel ihtiyaçlarını DPB'ye bildirmeye başladı. 13 Mayıs'a kadar sürecek kadro talepleri sonrası tercih kılavuzunu hazırlanacak ve Haziran atamasında kaç personel alınacağı ortaya çıkacak.  

Maliye Bakanı Naci Ağbal polis, asker, hakim ve doktor alımları dışında kamu kurumlarına 56 bin personel alımı yapılacağını açıklamıştı. Bu sayının 30 bini Şubat ayında yapılan öğretmen atamalarında kullanıldı. 5 bini ise öğretim üyesi alımlarına ayrıldığı için geriye 21 bin kontenjan kalmaktadır. Her merkezi atama döneminde ilk yapılan atamalarda kontenjanlar daha fazla olmaktadır. Bazı bakanlıkların 21 bin kontenjanın dışında Maliye Bakanlığından aldığı kadro izinleride vardır.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi bazı kurumların yapacağı yeni personel alımlarıyla birlikte kamu kurumlarına ayrılan kontenjanlar daha da artacaktır. Kadrolarla ilgili haberimize ulaşmak için tıklayınız Memur adaylarının en büyük korkusu KPSS 2016/1 merkezi atamasına diğer atamalarda olduğu gibi az sayıda kontenjan ayrılmasıdır. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün tüm taşeron işçilere kadro verileceğini açıklamasından sonra büyük emeklerle KPSS'ye hazırlanan ve kamuda iş sahibi olma hayalleri kuran milyonlarca gençte kendilerine açıklanacak kontenjanlarla birlikte büyük müjde verilmesini bekliyor. 2014 KPSS puanıyla yapılacak son atama olduğu için Haziran ayında merkezi atamayla alınacak personel sayısı taşeron işçiler gibi memurluk bekleyenleride mutlu etmelidir. 
 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@