Kosovalıların Sıla Özlemine Bakan Topçu'dan Türkülü Destek

PRİZREN (ANKA) – Türkiye sınırları dışındaki Türk toplumunun her zaman yanında olduklarını dile ...

Haberler 07.11.2015, 09:30
Kosovalıların Sıla Özlemine Bakan Topçu'dan Türkülü Destek

PRİZREN (ANKA) – Türkiye sınırları dışındaki Türk toplumunun her zaman yanında olduklarını dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Kosova’daki bir müzik dinletisinde soydaşların türkü hasretine ortak oldu. Prizren Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Derneğini ziyaret eden Bakan Topçu, Kosova Türkleriyle saz eşliğinde türküler söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Kosova’da Türk sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi. Başkent Priştine’deki resmi temasların ardından Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’e geçen Bakan Topçu, Türk toplumunun ülkedeki önemli kuruluşlarından Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Derneğini ziyaret etti.

Yalnızlık, aşk, ölüm ve sıla hasretiyle gurbet acısının dizelere yansıdığı eşsiz türküler memleket özlemi yaşayan yüreklerden ayrı bir hisle yükseldi. “Ela Gözlüm”, “Gesi Bağları”, “Karadır Kaşların”, “Yeşil Başlı Göbel Ördek” ve daha nice hasrete, aşka dair türkü, ana yurdundan ayrı gurbetçileri ve soydaşları Türkiye’ye bağlayan bir köprü oluyor.

Halk müziğinin en güzel örneklerinin samimi bir ortamda söylendiği buluşmada duygulu anlar yaşanırken Bakan Topçu, Kosovalı soydaşlara birlik çağrısında bulundu.

-“KOSOVALI TÜRKLERİN YANINDAYIZ”-

 
Dernek başkanı Bülent Ermuş’tan çalışmaları hakkında bilgi alan Bakan Topçu, Türk yatırımcıların Kosova’ya desteğinin artarak devam edeceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Topçu, dernekte yaptığı konuşmada, Kosova’nın önemine de vurgu yaparak, buradaki Türk toplumunun her zaman yanında olduklarını ve UNESCO’da Kosova’ya destek verdiklerini dile getirdi.


Türk halkına “birlikte olun” mesajını ileten ve yaklaşık bir saat süren toplantıda Bakan Topçu, soydaşların yaşadıkları sorunları dinledi.

-TOPÇU’NUN PRİZREN ZİYARETLERİ-

Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, Prizren temasları çerçevesinde Yunus Emre Enstitüsünü de ziyaret ederek, birer kültür taşıyıcısı olarak tanımladığı bu tür kuruluşların çalışmaları ve gayretleri için yetkililere teşekkür etti.

Bir Türk ailesinin evine konuk olan ve Prizren sokaklarında halkla sohbet eden Bakan Topçu, daha sonra Kosova Türk Askeri Birliğindeki askerlerle yemek yedi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@