Kosova'da Muhalefet Partileri Meclis Kürsüsünü İşgal Etti

 DHA DIŞ HABER -

Haberler 01.10.2015, 23:54
Kosova'da Muhalefet Partileri Meclis Kürsüsünü İşgal Etti
 DHA DIŞ HABER -


Kosova Başbakanı İsa Mustafa’ya geçtiğimiz hafta yapılan yumurtalı saldırından sonra ilk kez bugün düzenlenen Kosova Genel Kurul toplantısının hemen başlangıcında muhalefet partileri Meclis kürsünü işgal ederek genel kurul çalışmalarını engelledi.


Meclis Başkanı Kadri Veseli’nin tüm çağrılarına karşın Vetvendosye, AKK ve Nisma milletvekilleri kürsüden uzaklaşmadı. Muhalefet milletvekilleri, Başbakan İsa Mustafa, Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasına dair anlaşmadaki imzasını geri çekinceye kadar, Meclis çalışmalarını bloke etmeye devam edeceklerini bildirdiler. Meclis Başkanı Kadri Veseli oturuma 30 dakikalık ara verdikten sonra bir anlaşmaya varılmadı ve Genel Kurul toplantısı ertelendi.


Ardından Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli basına yaptığı kısa açıklamada, muhalefet milletvekilleri tarafından Meclis oturumunun engellenmesinin demokrasiyi baltaladığını ve siyasi krizin derinleşmesine neden olduğunu söyledi. Meclis Başkanı Kadri Veseli, Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga’nın ve Başbakan İsa Mustafa’nın New York dönüşünden sonra kendileriyle Meclisteki durumu görüşeceğini ifade etti. Meclis Başkanı, çalışma şartlarının temin edilmesi için Meclis güvenlik biriminin müdahale hakkını kullanmadığını vurgularken, “Bu hakkı kullansaydım, Kosova ciddi bir şekilde gerginliğe kayma tehlikesi ile yüz yüze gelebilir” dedi. Bu arada muhalefet partileri, Meclis çalışmalarını engellemeye devam edeceklerini ve genel halk protestolarına hazırlandıklarını açıkladılar.

Görüntü Dökümü


Kosova Meclisi genel kurul toplantısın başlayıcında muhalefet


Meclis kürsüsü işgali


Toplantı sona erdi


Kosova Meclis Başkanı açıklama


(Haber-Kamera TURAN KASAP (KOSOVA –PRİŞTİNE ) – DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@