Korucular: Meclis Tatilde Olduğu İçin Koruculara Tabanca Yasası Çıkamıyor

-Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Köy Korucularına &cc...

Haberler 22.09.2015, 14:30
Korucular: Meclis Tatilde Olduğu İçin Koruculara Tabanca Yasası Çıkamıyor

-Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Köy Korucularına çocuk ve eşlerinin yanında kurşun sıkan eşkıyanın Filistinli çocuklara kurşun sıkan İsrail askerlerinden farksız olduğunu bildirdi.

ANKARA(ANKA) - Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Köy Korucularına çocuk ve eşlerinin yanında kurşun sıkan teröristlerin Filistinli çocuklara kurşun sıkan İsrail askerlerinden farksız olduğunu bildirdi. Sözen, Köy Korucularının bir an önce şehir merkezlerine kısa namlulu silah taşımak için maddi güce kavuşturulmalarını isterken, “Meclis tatilde kanun çıkamıyor, ancak Valiliklere verilen talimat uyarınca Koruculara tabanca harcı yardımı en kısa zamanda yapılmalı” dedi.

Sözen yazılı açıklamasında dün Şırnak Silopi çarşı merkezinde Bölücü Terör Örgütü mensupları tarafından açılan ateş sonucu aileleriyle bayram alış verişi yapan Köy Muhtarı 57 yaşındaki 9 çocuk babası emekli Köy Korucusu’nun Şehit olduğunu, 32 yaşında 6 çocuk babası Köy Korucusu ve muhtarın da ağır yaralandığını hatırlattı. Sözen “Mübarek Kurban bayramı arifesinde Kahraman Köy Korucularımıza kurşun sıkma gafletinde bulunan BTÖ mensuplarını, onlara yardım yataklık yapanları onlara siyasi destek verenleri nefret ve şiddetle kınıyorum. Şehitlerimize Allahtan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.

Kurban Bayramı arifesinde eşleri ve çocukları ile bayram alış verişine çıkan koruculara ateş açan bu hain ve alçak zihniyetin insanlıktan nasiplenmemiş olduğunu bir kez daha gösterdiklerini belirten Ziya Sözen şöyle dedi:

“Bu hainlerin gözleri kararmış, korucularımızın ailelerinin çocuklarının gözü önünde onlara kurşun sıkacak kadar vahşileşmişlerdir. Bunların İsrail’de Sokak ortasında Filistinli çocuklara kurşun sıkan İsrail askerleri ile hiçbir farkları yoktur. Bunlar insanlıktan ve vicdandan yoksun kalmışlardır. İnsan olan Vicdan sahibi olan hiçbir kimse sebebi ne olursa olsun eşi ve çocukları önünde kurşun sıkma gafletinde bulunmaz.”

-“KORUCU ALIMI BUNLARI RAHATSIZ ETTİ”-

5 bin korucu alımı yapılacak açıklaması sonrası bu saldırının yapılmasının o bölgelerde korucu olmak isteyen kişilere verilmek istenen bir mesaj olduğunu kaydeden Sözen, “Bu saldırı ile korucular dolaylı olarak tehdit edilmek istenmiştir. PKK Terör örgütü bunu çok iyi bilmelidir ki hiçbir baskı hiçbir tehdit bizi vatanımızı bayrağımızı ve ezanımızı savunmaktan alıkoymayacaktır. Bizler camiamızdan 1662 Şehit binlerce Gazi vermiş kahraman bir camiayız. Bu tür tehdit ve şantajlara asla boyun eğmeyeceğiz. Bu haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdürmekte kararlı olacağız” dedi.

-KORUCULARIN ŞİKÂYETİ-

Ziya Sözen “Görev silahımız olan uzun namlulu Kaleşnikof marka silahımızı Şehir ve İlçe merkezlerine kanunen götüremiyoruz. Korucu camiası olarak kısa namlulu silah almak istediğimizde 5 yıl için 3500 TL harç parası vermek zorunda kalıyoruz. Korucu camiası olarak bu harç parasını ödeyecek maddi imkânımız bulunmadığından kısa namlulu silah alamıyoruz. Bu sebepten dolayı çarşı ve şehir merkezlerinde savunmasız kalıyoruz. Çözüm sürecinde 14 arkadaşımız çarşı ve şehir merkezlerinde PKK Terör örgütü tarafından Şehir veya İlçe merkezlerinde şehit edilmiştir. Sayın Başbakanımız ile 24 Ağustosta korucu temsilcileri olarak yaptığımız görüşmede bu hususu dile getirmiştik. Bu konuda 6136 sayılı Ateşli silahlar kanununda değişiklik gerekmektedir. T.B.M.M. kapalı olduğundan söz konusu Kanun yasalaşıncaya kadar bu harç parasının İl Valiliklerince ödenmesi ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından Valilere talimat verilmiştir. Fakat bu talimatlar henüz korucularımıza duyurulmamıştır. Söz konusu talimatın yerine getirilmesi en büyük beklentimizdir. Çünkü korucularımız çarşı merkezlerinde savunmasız kaldıkları için göz göre göre şehit olmaktadırlar” diye dert yandı. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@