Korucular: Çözüm Sürecinde Yaşanan Hatalar Tekrarlanırsa Telafi Edilemez

-Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Sözen “HDP’nin terör...

Haberler 04.11.2015, 10:40
Korucular: Çözüm Sürecinde Yaşanan Hatalar Tekrarlanırsa Telafi Edilemez

-Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Sözen “HDP’nin terör örgütünü destekleyici açıklamalar yapması bölge halkında HDP’ye karşı bir öfke hâkim olmasına sebep olmuş, 7 Haziran da HDP ye verilen siyasi destekten dolayı pişmanlıklar artmıştır” dedi.

ANKARA(ANKA) - Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, çözüm süreci ile kamu güvenliğinin birbirinden ayrılması, terör örgütü ve şehir yapılanması KCK’ya yönelik operasyonların aralıksız sürdürülmesi, teröristler silah bırakmadığı müddetçe hiçbir şekilde müzakere edilmemesi, masaya oturulmaması gerektiğini belirterek, “Çözüm sürecinde yaşanan hataların tekrarlanması halinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır” dedi.

Sözen 1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendirdiği açıklamasında, “1 Kasım da yapılan seçimlerin ülkemize, milletimize ve devletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Seçimlerin huzur ve güven içerisinde geçmesi de demokrasimiz açısından son derece önem arz etmektedir” dedi.

-“HALKIMIZ TERÖRE KARŞI HUZUR VE KARDEŞLİĞİ ONAYLAMIŞTIR”- 

7 Haziran seçimlerinin terörün baskısı ve silahların gölgesinde geçtiğini halkın gerçek iradesini sandığa yansıtamadığını, terör örgütü mensuplarının birçok yerde halkın HDP ye oy vermesi yönünde baskı kurduğuna herkesin şahit olduğunu belirten Sözen, meclise giren HDP’nin uzlaşma değil terörden yana tavır koyduğunu belirtti.

7 Haziran sonrası 155 güvenlik görevlisinin şehit edildiğini hatırlatan Sözen “Bu olaylarla beraber HDP’nin insiyatif alıp PKK Terör örgütüne silah bırakması yönünde çağrı bekleyen bölge halkına karşın HDP’nin bu çağrıyı yapmayıp terör örgütünü destekleyici açıklamalar yapması bölge halkında HDP ye karşı bir öfke hâkim olmasına sebep olmuş, 7 Haziran da HDP ye verilen siyasi destekten dolayı pişmanlıklar artmıştır” dedi.

Ziya Sözen, “Bütün bu olayları üst üste değerlendirdiğimizde bölge halkı 30 yılın verdiği bıkkınlıktan dolayı artık Terör ve şiddet istemediğini bir kez daha dile getirmiştir. Bölge halkının sesine kulak vermeyen HDP kendi bildiğini okumaya devam ettiğinden halkımız tarafından 1 Kasım seçimlerinde kendilerine siyaseten çok ağır fatura kesilmiştir” görüşünü savundu. Ziya Sözen şu değerlendirmelerde bulundu:

“-1 Kasım da Ak Partinin oylarının 7 Haziran seçimlerine göre yükselmesinin temelinde çözüm süreciyle beraber 3 yıldır bölgede halkımıza zülüm eden, onlara işkence eden, onlardan zorla haraç toplayan, canlarına ve mallarına kasteden PKK Terör örgütü ve şehir yapılanması KCK ya yönelik operasyonların başlatılması, örgüt mensuplarının etkisiz hale getirilmesi, halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanmasına yönelik hamlelerin başlatılması, Kamu güvenliğinin sağlanmasıyla halkımızın devlete olan güveninin yeniden sağlanması başlıca nedenlerindendir.

-Bu nedenler sadece Doğu ve Güneydoğunun oylarının artırmasında etkili olmamış , çözüm sürecinde bütün halkımızın PKK nın ve şehir yapılanması KCK dan rahatsızlık duyduğu 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkmış , bu tedbirlerin alınması ile birlikte bütün bölgelerde halkımız Ak Partiye geri dönüş yapmıştır. Çünkü halkımız çok iyi biliyor ki huzurun olmadığı yerde, sosyal ve ekonomik hayatın düzgün yürümesi mümkün değildir.

-Terör örgütü PKK ve Şehir yapılanması KCK ya yönelik yapılan bu operasyonlar sayesinde bölgede huzur ve sükûnet sağlanmaya başlanmıştır. Hükümetin bu operasyonları muhalefet partileri tarafından yeterince desteklenmemiştir, bu anlamda hükümete destek verilmesi gerekirken muhalefet partileri söz birliği yapmışçasına edercesine Hükümete karşı tavır takınmışlardır. Ayrıca başta Avrupa birliği ülkeleri, ABD, Rusya ve İsrail de içişlerimize karışma adetlerinde vazgeçmemiş, Terör örgütlerini destekleyici açıklamalarda bulunmuşlardır. Terör örgütlerinin kullandıkları mayınlar ve silahların Avrupa ülkelerinden tedarik edildiği anlaşılmıştır. Bütün bunlar ülkemiz üzerinde çok büyük oyunların oynandığını, ülkemizi 2023 hedeflerinden uzaklaştırmak isteyen şer odaklarının olduğu açıkça anlaşılmıştır.

-1 Kasım seçimlerinde halkımız oyunu kullanırken bütün bu sebepleri bir arada değerlendirmiş, hem iktidar partisine hem muhalefet partilerine, hem de iç ve dış şer odaklarına topyekûn cevap vermiştir. Her kesimin buradan kendisine pay çıkarması gereken konular vardır. Ama özellikle Hükümetimizin buradan net olarak şu sonucu çıkarması gerekmektedir. Çözüm süreci ile Kamu Güvenliğini bir birinden ayırması, Terör örgütü PKK ve Şehir yapılanması KCK ya yönelik operasyonların aralıksız sürdürülmesi, PKK Terör örgütü silah bırakmadığı müddetçe hiçbir şekilde müzakere edilmemesi, masaya oturulmaması gerekmektedir. Çözüm sürecinde yaşanan hataların tekrarlanması halinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır.”

Ziya Sözen halkın içten ve dıştan müdahalelere karşı olduğunu, siyasilerin sorunların çözümünden kaçmasını kabullenmediğini, uzlaşı kültüründen yana olduğunu, halkın siyasi tercihlerini kullanırken güvenlik, ekonomik ve maneviyatı ön planda tuttuğu bir kez daha gösterdiğini de bildirdi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@