Konak Belediyesi'nden Örnek Hizmet: Hem Çevreci Hem Dekoratif

İZMİR (ANKA) - Konak Belediyesi geri dönüşümü yaygınlaştırmak ve çevre bilincini artı...

Haberler 07.11.2015, 10:05
Konak Belediyesi'nden Örnek Hizmet: Hem Çevreci Hem Dekoratif

İZMİR (ANKA) - Konak Belediyesi geri dönüşümü yaygınlaştırmak ve çevre bilincini artırmak amacıyla sürdürdüğü çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Konak Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, belediye Çevre ve Koruma Müdürlüğü ile Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) işbirliğinde kentin farklı noktalarına plastik şişe ve ambalaj atıklarını toplamaya yardımcı “Atık Pet Şişe Toplama Kumbaraları” yerleştirildi.

-“DÖNÜŞÜM SENİNLE BAŞLAR”-

Üzerlerinde “Dönüşüm Seninle Başlar” sloganı yer alan ve büyük bir pet şişe görünümüyle dikkat çeken kumbaralar, geri dönüştürülebilir alüminyum malzeme kullanılarak yapıldı. İlk etapta kentin uğrak noktaları olan parklar, vapur iskeleleri, metro durakları ve hastane girişlerine yerleştirilen toplam 50 Atık Pet Şişe Toplama Kumbarası hem kent estetiğini bozmuyor hem de vatandaşlara geri dönüşüm konusunda uyarıcı görev görüyor.

-GELECEK İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM-

Geri dönüşüme kazandırılmak üzere plastik şişelerin ayrıştırılarak toplanmasını sağlayan kumbaralar, estetik görünümlerinin yanı sıra işlevsellikleriyle de öne çıkıyor. Büyük pet şişe görünümleri sayesinde vatandaşların dikkatini çeken kumbaralara gün içinde tüketilen su veya diğer içeceklerin plastik ambalajları atılıyor. Bir anlamda plastik atıkları kaynağında ayrıştıran uygulama sayesinde pet şişe ve ambalajlar kolayca toplanarak hem zamandan tasarruf sağlanıyor hem de çevre korunuyor. Tam dolduğunda yaklaşık 70 kilogram plastik atığı geri dönüşüme kazandırabilen Atık Pet Şişe Toplama Kumbaraları dolduğunda görevliler tarafından boşaltılıyor. Bu sayede her ay yüzlerce kilo plastik atık çöp yerine geri dönüşüme gidiyor. Konak Belediyesi şimdilik 50 noktaya koyduğu kumbaraların sayısını arttırarak daha çok plastik atığı geri dönüşüme kazandırmayı hedefliyor. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@